Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Odpust parafialny w Skalbmierzu. Biskup Jan Piotrowski poświęcił organy i obraz

sobota, 24 czerwca 2023 11:38 / Autor: Wojciech Dudkowski
Odpust parafialny w Skalbmierzu. Biskup Jan Piotrowski poświęcił organy i obraz
kadr z transmisji uroczystości na stronie parafii
Odpust parafialny w Skalbmierzu. Biskup Jan Piotrowski poświęcił organy i obraz
kadr z transmisji uroczystości na stronie parafii
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

- Jan Chrzciciel zapowiedział Chrystusa jako Baranka Bożego, który gładzi grzechy świata. To jego słowa znalazły miejsce w tak ważnym momencie Eucharystii, jaki poprzedza nasze przyjęcie Jezusa w Komunii Świętej – przypomniał biskup kielecki Jan Piotrowski, podczas uroczystości odpustowych w parafii świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu.

Wiernych przywitał ksiądz Marian Fatyga, proboszcz parafii.

- Organy były remontowane w trzech etapach. Prace rozpoczęto w 2021 roku od remontu systemu powietrznego, zakupu nowego wentylatora, rekonstrukcji piszczałek, remontu stołu gry, remontu wszystkich głosów i uzupełnienia brakujących, intonacją i strojeniem instrumentu. Dokonała tego firma Damiana Kaczmarczyka z Mikulczyc, która remontowała organy na Jasnej Górze.

Jak podkreślił, organy to przede wszystkim instrument liturgiczny, ale będą wykorzystywane także podczas koncertów.

Poświęcono także odrestaurowany obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem

- Znajduje się on w bocznym, barokowym ołtarzu i jest otoczony czcią wiernych. Pochodzi z 1700 roku. Wizerunek przykrywają metalowe zdobione sukienki. Na zasuwie znajduje się późniejszy obraz Matki Bożej Szkaplerznej, Katarzyny Sieneńskiej i świętego Dominika. Kult rozkrzewiły bractwa różańcowe. Minęło wiele lat, w opiekę Maryi oddają się kolejne pokolenia, obraz upodobali sobie małżonkowie, którzy po ceremonii ślubnej powierzają jej swoje życie i przyszłość, zostawiają na znak czci bukiet kwiatów.

Biskup w swoje homilii nawiązał do dokonanych obrzędów poświęcenia

- Urok artystyczny waszej świątyni, ubogacony pięknym i harmonijnym brzmieniem nowopoświęconych organów to niekwestionowane świadectwo pięknej minionej historii, zapisanej na kartach historii Polski i regionu.

Jednym z tematów homilii był także sens obchodzenia uroczystości odpustowych.

- Odpust to czas radości i odpoczynku, rodzinnych spotkań, dorocznych wizyt zaproszonych gości. Jednak pierwotny sens tego dnia to odczytywanie swojej relacji do Pana Boga – na ile Bogu ufam i na ile Bogu wierzę?

Biskup mówił także o patronie parafii, świętym Janie Chrzcicielu

- Ostatnim prorokiem, ale jak zaświadczył sam Jezus Chrystus, tym największym narodzonym z kobiety, był właśnie syn Zachariasza i Elżbiety. Ten pełen pokory i ascezy człowiek znał swoje zadanie – nie zajął miejsca Jezusowi, ale mówił, że po nim przyjdzie ten, któremu nie jest godzien rozwiązać sandałów na nogach.

Posłuchaj całej homilii:

Uroczystość zakończyła Adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której odmówiono litanię do świętego Jana Chrzciciela i odśpiewano hymn Ciebie Boga Wysławiamy

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO