Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Niezwykły obraz świętego Józefa w parafii Ducha Świętego

niedziela, 08 grudnia 2019 12:35 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Wyjątkowy obraz świętego Józefa – Podpory Rodziny został dziś uroczyście poświęcony w parafii Ducha Świętego w Kielcach. – Mamy wielkie pragnienie, aby ten wizerunek stworzył szczególną przestrzeń modlitwy mężczyzn i modlitwy za mężczyzn – mówi ksiądz Marek Czarnota, proboszcz parafii.

Już pierwszy rzut oka na obraz zmusza do refleksji i zastanowienia się nad jego symboliką. Centralną postacią jest mały Jezus, który stoi z rozłożonymi rękami obok siedzącego świętego Józefa. – Święty jest mało widoczny, ale bardzo ważny, gdyż to on podtrzymuje Pana Jezusa, będącego na tle krzyża, w Jego drodze. Józefa charakteryzuje pokora, cichość i ciężka praca, zaś Chrystusa  to, że od najmłodszych lat pełnił wolę Ojca – tłumaczy Agnieszka Tuzimek, autorka dzieła.

Charakterystycznym elementem są znajdujące się w lewym dolnym rogu obrazu gwoździe, młotek i kawałek deski. – To nie tylko narzędzia pracy świętego Józefa, ale również symbol naszych grzechów, które Pan Jezus wziął na siebie i je zwyciężył. Całość zawiera również przesłanie do ojców, aby swoją pracowitością dawali przykład swoim dzieciom, i do dzieci, aby były posłuszne rodzicom i sumiennie wykonywały swoje obowiązki – dodaje autorka.

Praca nad obrazem trwała pół roku. Jego pomysłodawcą jest wikariusz parafii, ksiądz Adam Kaczmarczyk. W trakcie poświęcenia wizerunku świętego Józefa, którego dokonał pallotyn, ksiądz Mirosław Lewandowski, zabrzmiała również specjalna pieśń ku czci patrona ojców autorstwa Jadwigi Koczanowskiej i Pawła Łukowca.

– Mówimy obecnie o kryzysie ojcostwa. Mamy wielkie pragnienie, aby ten obraz stworzył szczególną przestrzeń modlitwy mężczyzn i modlitwy za mężczyzn. Mamy nadzieję, że przykład i wstawiennictwo świętego Józefa da nam wszystkim nowy impuls do rozwoju wiary i odpowiedzialnego przeżywania swojego powołania – mówił ksiądz Marek Czarnota.

W parafii Ducha Świętego w każdy czwarty piątek miesiąca o godzinie 18 odprawiona będzie Msza Święta i nabożeństwo ku czci świetego Józefa, na które zaproszeni są wszyscy mężczyźni.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO