Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Eksponaty z różnych epok na wystawie o krzyżu w Muzeum Diecezjalnym

niedziela, 30 czerwca 2024 14:51 / Autor: Michał Łosiak
Eksponaty z różnych epok na wystawie o krzyżu w Muzeum Diecezjalnym
Eksponaty z różnych epok na wystawie o krzyżu w Muzeum Diecezjalnym
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Relikwiarz ze Świętego Krzyża, krucyfiksy z V wieku, liczne obrazy i upamiętnienie obrońców krzyży z Włoszczowy – w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach cały czas jest dostępna  wystawa „In hoc signo vinces”. Ekspozycja opowiada o różnych wizerunkach krzyża Chrystusa.

Wśród eksponatów znajdziemy prawdziwe perełki – krzyże pochodzące z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego, wypraw krzyżowych czy templariuszy.

– Prezentujemy także m.in. krzyż z parafii w Skalbmierzu. W trakcie II wojny światowej trzech niemieckich żołnierzy postanowiło urządzić sobie „zabawę” i strzelali do niego. Następnego dnia jechali wozem konnym, który wjechał na minę. Połowa tego wozu, na którym znajdowali się Niemcy, została zniszczona, a żołnierze zginęli. Druga połowa pozostała nienaruszona, a woźnica i koń wyszli z tego zdarzenia bez szwanku. Możemy również podziwiać kopię relikwiarza z Sanktuarium na Świętym Krzyżu, krucyfiksy z czasów cesarza Justyniana, krzyże jerozolimskie i koptyjskie – opowiada Kinga Reczka, zastępca dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

Wzrok przykuwa nagradzany, wielki obraz Piotra Barszczowskiego „Ostatnia Wieczerza”.

– To właściwie neowitraż przedstawiający Jezusa i apostołów w sposób współczesny. Judasz zamiast trzosu ma kartę kredytową, a przy Panu Jezusie są kluczyki. Postacie mają również zegarki. Ta, która jest przy Chrystusie ma godzinę, w której została ustanowiona Eucharystia. Z kolei apostoł przy Judaszu spogląda na godzinę, w której Pan Jezus wskazał zdrajcę – dodaje nasza rozmówczyni.

Wystawa nawiązuje również do wydarzeń historycznych. Zwiedzający mogą zobaczyć zdjęcia obrońców krzyży we włoszczowskiej szkole.

Więcej o obronie krzyży we Włoszczowie: http://emkielce.pl/kosciol/nagroda-za-pamiec-o-obronie-krzyzy-we-wloszczowie-jestesmy-dumni  

Sam tytuł wystawy „Pod tym znakiem zwyciężysz” nawiązuje do słów, jakie miał usłyszeć cesarz Konstantyn Wielki przed bitwą przy moście Mulwijskim podczas marszu na Rzym. Zwycięska potyczka otwarła mu drogę do władzy w Wiecznym Mieście, a co za tym idzie również zniesienia prześladowań chrześcijan.

Ekspozycja potrwa do 27 października.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO