KOŚCIÓŁ
Niezwykła wystawa o krzyżu otwarta. Są eksponaty z różnych epok
Relikwiarz ze Świętego Krzyża, krucyfiksy z V wieku, liczne obrazy i upamiętnienie obrońców krzyży z Włoszczowy – tak wygląda otwarta dziś (16 maja) wystawa „In hoc signo vinces”, którą możemy podziwiać w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Ekspozycja opowiada o różnych wizerunkach krzyża Chrystusa.
Wśród eksponatów znajdziemy prawdziwe perełki – krzyże pochodzące z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego, wypraw krzyżowych czy templariuszy.
– Prezentujemy także m.in. krzyż z parafii w Skalbmierzu. W trakcie II wojny światowej trzech niemieckich żołnierzy postanowiło urządzić sobie „zabawę” i strzelali do niego. Następnego dnia jechali wozem konnym, który wjechał na minę. Połowa tego wozu, na którym znajdowali się Niemcy, została zniszczona, a żołnierze zginęli. Druga połowa pozostała nienaruszona, a woźnica i koń wyszli z tego zdarzenia bez szwanku. Możemy również podziwiać kopię relikwiarza z Sanktuarium na Świętym Krzyżu, krucyfiksy z czasów cesarza Justyniana, krzyże jerozolimskie i koptyjskie – opowiada Kinga Reczka, zastępca dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.
Wzrok przykuwa nagradzany, wielki obraz Piotra Barszczowskiego „Ostatnia Wieczerza”.
– To właściwie neowitraż przedstawiający Jezusa i apostołów w sposób współczesny. Judasz zamiast trzosu ma kartę kredytową, a przy Panu Jezusie są kluczyki. Postacie mają również zegarki. Ta, która jest przy Chrystusie ma godzinę, w której została ustanowiona Eucharystia. Z kolei apostoł przy Judaszu spogląda na godzinę, w której Pan Jezus wskazał zdrajcę – dodaje nasza rozmówczyni.
Wystawa nawiązuje również do wydarzeń historycznych. Zwiedzający mogą zobaczyć zdjęcia obrońców krzyży we włoszczowskiej szkole.
– Traktujemy to jako docenienie naszej historii. Czujemy radość i zaszczyt, bo w tym roku świętujemy czterdziestolecie walki o wiarę w naszej placówce. Czasy obecne są trudne, dlatego warto pokazywać ówczesnych uczniów jako przykład godny do naśladowania – tłumaczy Mariola Koza, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica.
Więcej o obronie krzyży we Włoszczowie: http://emkielce.pl/kosciol/nagroda-za-pamiec-o-obronie-krzyzy-we-wloszczowie-jestesmy-dumni
Jak mówi Biskup Kielecki Jan Piotrowski, ekspozycja to okazja do pogłębienia wiary i wiedzy na temat krzyża.
– Tam gdzie jest krzyż, jest nadzieja. Stał się on symbolem odkupienia i ta wystawa pozwala nam głębiej wejść w tajemnicę zbawienia. Możemy zobaczyć w jaki sposób wiara wyraża się w szacunku do krzyża w różnych formach sztuki i pobożności – podkreślał Pasterz naszej diecezji.
Otwarcie wystawy zbiegło się z decyzją prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zakazującą eksponowania symboli religijny w przestrzeni publicznej.
– To już było w historii Polski. Ten pan nic mądrego nie wymyślił – skomentował Biskup Kielecki.
Więcej o decyzji prezydenta Warszawy: https://radiowarszawa.com.pl/zakaz-eksponowania-symboli-religijnych-w-warszawskich-urzedach/
Sam tytuł wystawy „Pod tym znakiem zwyciężysz” nawiązuje do słów, jakie miał usłyszeć cesarz Konstantyn Wielki przed bitwą przy moście Mulwijskim podczas marszu na Rzym. Zwycięska potyczka otwarła mu drogę do władzy w Wiecznym Mieście, a co za tym idzie również zniesienia prześladowań chrześcijan.
http://emkielce.pl/kosciol/niezwykla-wystawa-o-krzyzu-otwarta-sa-eksponaty-z-roznych-epok#sigProGalleria97c2eb85b8