Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Modlitwy o jedność już od soboty

czwartek, 16 stycznia 2020 10:10 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już w sobotę, 18 stycznia rozpocznie się w Kościele Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku odbędzie się on pod hasłem „Życzliwymi bądźmy”.

Pierwszego dnia o godzinie 18.30 w Kościele św. Jana Pawła II odprawione zostanie nabożeństwo ekumeniczne. W niedzielę, 19 stycznia o godzinie 18 w Świątyni Pokoju przy ul. Sienkiewicza 1 odbędzie się Jubileuszowy koncert Chóru Ewangelickiego im. Oskara Kolberga z Radomia, zaś we wtorek o godzinie 19.15 w kościele oo. Kapucynów wierni wezmą udział w modlitwach w duchu Taize.

Na zakończenie, 25 stycznia o godzinie 18 przy ul. Bodzentyńskiej 46 Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny odmówi modlitwę wieczorną, czyli tzw. Wieczernię. – Chcemy spotkać się i poznać swoje tradycje, spojrzenie na obraz Pana Boga, ale również życie codzienne i nasze praktykowanie wiary. To okazja do powrotu do tego Który nas jednoczy, czyli do Jezusa Chrystusa – tłumaczy ks. Paweł Samiczak, referent ds. ekumenizmu w diecezji kieleckiej.

Tegoroczne hasło „Życzliwymi bądźmy” nawiązuje do fragmentu z Dziejów Apostolskich. – Mówi on o burzy na statku i dotarciu św. Pawła na Maltę. W tym roku osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie ogólnopolskich materiałów byli właśnie chrześcijanie z Malty. Zachęca ono, abyśmy my, pomimo różnic, byli życzliwi dla innych – dodaje ks. Paweł Samiczak.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzony jest w całym Kościele katolickim. Pomysłodawcą inicjatywy był  w 1908 roku Paul Wattson, francuski ksiądz, który 30 października 1909 roku nawrócił się na wiarę katolicką.  Początkowo wydarzenie nazwano Oktawą modlitw o Jedność.  Święty Pius X pobłogosławił to dzieło i ustalił jego obchodzenie na czas między 18 a 25 stycznia.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO