Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Młodzi świętowali Diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży

niedziela, 26 listopada 2023 08:23 / Autor: Aleksandra Sternak
Młodzi świętowali Diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży
Młodzi świętowali Diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży
Aleksandra Sternak
Aleksandra Sternak

Tradycyjnie, w wigilię Uroczystości Chrystusa Króla, odbył się Diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży pod hasłem „Radując się w nadziei”. Był seans filmowy, flash mob na placu Artystów, Msza święta pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego i „Małe Uwielbienie”.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się w kinie „Moskwa”, gdzie młodzi obejrzeli film pt. „Jak Bóg da”. Wcześniej wysłuchali komentarza o. Michała Legana – jednego z gości spotkania, a także świadectwa Julii Szostak - uczestniczki tegorocznego ŚDM w Lizbonie. 

– Zrozumiałam, że Bóg stworzył nas, po pierwsze – dla siebie, ale też dla nas wszystkich. Tak jak mówi przykazanie miłości – mamy kochać bliźniego tak jak samego siebie i my mamy być dla innych, ale też inni powinni być dla nas. Musimy im na to pozwolić, bo jeśli zamkniemy się na innych ludzi to nam nie pomogą – mówi Julia. 

Po seansie młodzież podzieliła się na grupy, w których przeprowadzili dyskusję, a następnie sondę uliczną na temat szczęścia. Efekty ich pracy można obejrzeć w mediach społecznościowych.

Po posiłku uczestnicy przeprowadzili flash mob na placu Artystów, tańcząc do chrześcijańskich utworów. Następnie młodzi procesyjnie udali się do kieleckiej katedry, gdzie świadectwem wiary podzielił się Jan Paciorkowski.

– Ponad dwa lata temu postanowiłem zostać abstynentem do końca życia. Od tego czasu nie wypiłem ani kropli alkoholu i to jest najlepszy okres mojego życia, ale nie dlatego, że nie ma alkoholu, ale dlatego że jest w moim życiu każdego dnia Bóg. To on daje mi miłość, o której marzyłem od dzieciństwa – wyznaje Jan. 

Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia, której przewodniczył biskup Jan Piotrowski. Homilię wygłosił o. Michał Legan, w której nawiązał do uroczystości Chrystusa Króla.

– Wszyscy potrzebujemy takiego króla, o którym ta święta księga mówi, że jest sługą. Potrzebujemy takiego Jezusa Chrystusa, który opowiedział nam o sobie, że chce nam służyć jako nasz król – mówił ojciec Legan.

Wysłuchaj całej homilii:

Po mszy biskup Piotrowski mianował nowych członków Rady Młodzieży Diecezji Kieleckiej.

Zwieńczeniem dnia było uwielbienie, prowadzone przez zespół To ON. Odbyło się ono w ramach comiesięcznego cyklu przygotowującego do głównego wydarzenia – Uwielbienia w Centrum Miasta, które odbędzie się 25 maja 2024 r.

Wrażeniami z wydarzenia podzielili się uczestnicy.

– Bardzo mi się podobał film, który oglądaliśmy. Zamysł tego dnia jest fajny, bo nie każdego stać na Światowe Dni Młodzieży, więc cieszę się, że tu jestem – mówi Gabrysia.

– Wydarzenie podoba mi się bardzo. Ludzie, z którymi przebywam są super, nadajemy na tych samych falach i możemy porozmawiać na te same tematy – dodaje Amelia.

– Uważam, że dziś był bardzo owocny dzień i można z niego wiele wynieść, ponieważ możemy się czegoś ciekawego dowiedzieć i spędzić wspólnie czas z ludźmi, którzy są w podobnym wieku i razem z nimi pomyśleć o Bogu – przyznaje Nikola. 

Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Lizbonie, a następne planowane są na rok 2027 w Seulu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO