Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Misterium Męki Pańskiej „czarno na białym”

niedziela, 24 marca 2024 21:09 / Autor: Michał Kita
Misterium Męki Pańskiej „czarno na białym”
Misterium Męki Pańskiej „czarno na białym”
Michał Kita
Michał Kita

Wyjątkowe Misterium Męki Pańskiej obejrzeli wierni w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Kielcach. W Niedzielę Palmową (24 marca) wzruszającą inscenizację męki i śmierci Pana Jezusa, zaprezentowali uczniowie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach.

Widowisko zostało zaprezentowane w konwencji teatru cieni, opierało się na autorskich tekstach i rozważaniach młodzieży. Jak mówi Kamila Socha jedna z narratorek Misterium, nietypowa forma inscenizacji skłania widzów do refleksji.

–Teatr tradycyjny, który jest równie piękny, przedstawia dosłownie całą historię. Widz ma m.in. bezpośredni kontakt wzrokowy z aktorem, natomiast w teatrze cieni, tego kontaktu nie ma. To tylko wzmaga wrażenie tajemniczości. Najtrudniejsze dla naszych aktorów było przystosowanie trójwymiarowej rzeczywistości do wymogów dwuwymiarowego przedstawienia w teatrze cieni. Nasze ciało inaczej się ustawia w trakcie tradycyjnego przedstawienia, natomiast zupełnie inaczej musimy grać i ustawić ciało, aby wszystko dobrze odbiło się na ekranie w formie cienia – wyjaśnia.

Wzruszenia po obejrzeniu wyjątkowego Misterium Męki Pańskiej nie ukrywali wierni licznie zgromadzeni w świątyni.

– Misterium zostało niezwykle ciekawie przedstawione, trafiła do mnie ta forma przekazu. Myślę, że to wspaniałe misterium przedstawione przez uczniów pozwoli mi jeszcze lepiej przeżywać nadchodzącą Wielkanoc i będę je wspominać – ocenia pani Barbara.

– Misterium było bardzo przejmujące, daje dużo do myślenia, na pewno pozostanie z nami na długo w pamięci. Podziwiamy zdolną młodzież, która w piękny sposób zaprezentowała się przed zgromadzonymi. To było wzruszające przeżycie – mówili wierni, dzielący się swoimi wrażeniami.

Przedstawienie zaprezentowali młodzi aktorzy z Internackiego Teatru Amatorskiego „Alter Ego”, działającego przy kieleckim „Plastyku”. Łukasz Sędek założyciel grupy podkreśla, że młodzieży nie trzeba było zachęcać do udziału w przedsięwzięciu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO