Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Ksiądz prof. Witold Kawecki opowiedział o swojej najnowszej książce

wtorek, 11 czerwca 2024 13:07 / Autor: Michał Łosiak
Ksiądz prof. Witold Kawecki opowiedział o swojej najnowszej książce
Ksiądz prof. Witold Kawecki opowiedział o swojej najnowszej książce
Michał Łosiak
Michał Łosiak

O zamiłowaniu do Włoch, ale również o książce „Podróże po Włoszech z Artemizją Gentileschi” mówił podczas spotkania autorskiego ks. prof. Witold Kawecki. Wydarzenie odbyło się w ramach trwających 25. targów Sacroexpo.

W pracy, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Jedność, autor zabiera swoich czytelników do Italii. Przewodnikiem po Półwyspie Apenińskim jest Artemizja Gentileschi, włoska malarka z okresu wczesnego baroku.

– Działała w czasach, gdy kobiety nie mogły zajmować się malarstwem, które uchodziło za rzemiosło przeznaczone dla mężczyzn. Urodziła się w Rzymie i utorowała drogę dla kobiet w życiu społecznym i artystycznym. Jako pierwsza weszła do akademii sztuki i zarabiała na swojej działalności – tłumaczył ks. prof. Witold Kawecki.

Artemizja przyszła na świat pod koniec XVI wieku.

– Jako młoda dziewczyna zaczyna malować tak dobrze, że ojciec – wybitny malarz – staje się zazdrosny. W wieku 17 lat zostaje zgwałcona przez przyjaciela jej ojca. Wówczas nie był to wielki problem obyczajowy i stawano w obronie gwałciciela, a nie ofiary. Artemizja wytacza mu jednak proces, w którym jej oprawca zostaje skazany – dodał kapłan.

Malarka wiele podróżowała. Układ książki nawiązuje do jej okresów życia.

– Zaczynamy od Rzymu, potem jesteśmy w Toskanii. Następnie wracamy do Rzymu i jedziemy do Wenecji na trzy lata. Później udajemy się na południe do Neapolu. Tam Artemizja ma warsztat i tam również umiera – wyjaśniał ks. prof. Witold Kawecki.

Książkę – okraszoną pięknymi zdjęciami – możemy kupić TUTAJ.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO