Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

„Kielce-Miasto Legionów”. Wyjątkowy konkurs w „Kostce"

czwartek, 28 kwietnia 2022 14:27 / Autor: Michał Łosiak
„Kielce-Miasto Legionów”. Wyjątkowy konkurs w „Kostce"
„Kielce-Miasto Legionów”. Wyjątkowy konkurs w „Kostce"
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Wojewódzki finał konkursu „Kielce-Miasto Legionów” odbył się dziś (28 kwietnia) w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej. Wzięli w nim udział młodzi ludzie z całego regionu.

Konkurs jest dwuetapowy. Uczniowie najpierw musieli napisać test w swoich szkołach. Najlepsi, wzięli udział w finałowym teście, który odbył się w kieleckiej „Kostce”. To zarówno dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych.

– Temat jest oczywiście nieprzypadkowy, ponieważ Kielce są związane z tradycją legionową. To tutaj miał miejsce pierwszy „pocałunek wojny” i rozpoczęła się walka o wolność. Uczestnicy musieli zapoznać się z odpowiednią literaturą, miejscami pamięci oraz postaciami historycznymi. Bardzo się cieszymy, że zainteresowanie konkursem jest duże. Mamy nadzieję, że efekty tego projektu będą widoczne – mówiła Magdalena Włodarczyk, nauczyciel historii w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej.

Test napisało ponad 60 uczniów. Wśród nich był Maksym Tkaczuk, który pochodzi z Ukrainy. Jego opiekunem jest Aneta Knap z Niepublicznego Technikum Zawodowego w Kielcach.

– Interesuje mnie historia, a szczególnie pierwsza wojna światowa. Poznawanie tego okresu przez pryzmat Kielc było niezwykle ciekawe. Intrygująca jest postać Józefa Piłsudskiego i jego związki z miastem. Mam nadzieję, że uda mi się jak najlepiej napisać test i zostać laureatem – tłumaczył nasz rozmówca.

Julia Czyszkowska, Wiktoria Domagała i Anna Skoczek reprezentowały w konkursie V LO im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach. Jak podkreślały historia legionowa bardzo ich zaciekawiła.

– Mieszkam w Kielcach, więc chciałam się dowiedzieć czegoś o historii mojego miasta, a jednocześnie sprawdzić swoją wiedzę – przyznała Julia.

Ogłoszenie wyników planowane jest 4 maja, zaś uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród już 12 maja.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO