Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Jubileusze kieleckiej „Kostki”. Już w czerwcu wielkie świętowanie

wtorek, 16 maja 2023 09:36 / Autor: Michał Łosiak
Jubileusze kieleckiej „Kostki”. Już w czerwcu wielkie świętowanie
Jubileusze kieleckiej „Kostki”. Już w czerwcu wielkie świętowanie
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Mija sto lat od utworzenia w Kielcach Prywatnego Gimnazjum Męskiego im. św. Stanisława Kostki i 25 lat od reaktywacji szkoły. Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej organizuje wielkie rocznicowe uroczystości. Będzie festyn, Msza Święta, spektakl i spotkanie absolwentów.

Był 28 kwietnia 1920 roku. Wówczas w środowisku duchownych pojawił się pomysł powołania gimnazjum katolickiego w Kielcach. Dokładnie 6 czerwca 1923 roku kuratorium udzieliło koncesji na otwarcie placówki.

Wiek i ćwierćwiecze

Pierwotnie szkoła znajdowała się w kamienicach przy ulicy Hipotecznej (dziś to Słowackiego 5).

– To było wielkie przedsięwzięcie, szczególnie kiedy uświadomimy sobie z jakimi trudnościami borykała się powojenna Polska. Pierwsza siedziba okazała się zbyt mała, biorąc pod uwagę chętnych do nauki. Towarzystwo Szkoły Katolickiej postanowiło wykupić tereny przy ulicy Źródłowej 17. Zbierano fundusze na budowę nowego budynku. Ten powstał w 1927 roku. Był nowoczesny i przestronny. Mieścił się w nim internat i kaplica, która funkcjonuje do dziś. Przedwojenne dzieje „Biskupiaka” przyniosły piękne owoce – mówi ks. Jacek Kopeć, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki.

Niestety, prężną działalność przerwał wybuch II wojny światowej. Budynek szkoły Niemcy przeznaczyli na siedzibę żandarmerii i oddziałów SS oraz częściowo szpital wojskowy. Okupant opuścił obiekt 15 stycznia 1945 roku. Po wojnie szkoła zaczęła działać na nowo. W 1949 roku gimnazjum zostało przejęte przez komunistów.

– Na reaktywację „Kostki” trzeba było czekać do 1997 roku. Dokonali jej spontanicznie ludzie świeccy jako Towarzystwo Szkoły Katolickiej, którzy jako rodzice pragnęli, aby ich dzieci były wychowywane w duchu katolickim – tłumaczy ks. Jacek Kopeć i dodaje, że to co łączy przedwojenną i obecnie funkcjonującą szkołę to wiara, duch patriotyczny i solidna edukacja.

Świętowanie

Podwójny jubileusz stanowi doskonałą okazję do świętowania. Uczniowie i nauczyciele przeżywają je przez cały rok podczas różnych uroczystości oraz w trakcie wyjazdów do miejsc związanych ze św. Stanisławem Kostką. Główne obchody odbędą się jednak w czerwcu.

Rozpocznie je specjalny festyn w sobotę, 3 czerwca pod hasłem „Kostka biega po kostce do Kostki”.

– Zainauguruje go bieg przez ulicę św. Stanisława Kostki, a na boiskach szkolnych przygotujemy wspólną zabawę. Zapraszamy naszych absolwentów, mieszkańców, uczniów i rodziców. Każdy znajdzie coś dla siebie i liczymy na dobrą pogodę – mówi Anna Pierzak, wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego.

W samym budynku odbędzie się dzień otwartej szkoły. Zaprezentowane zostaną profile klas: prawniczy, medialny, medyczny i politechniczny.

Z kolei w czwartek, 15 czerwca uroczystości rozpocznie Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego o godzinie 10.30 w bazylice katedralnej. Dwie godziny później w sali teatralnej „Kostki” odbędzie się specjalna gala ze specjalnym spektaklem „Dziewczynko, wstań” przygotowanym przez uczniów, który będzie powtarzany przez trzy kolejne dni o godzinie 18. Również 15 czerwca zaplanowano spotkanie autorskie poświęcone książce „Kadencja w przestworzach” Żakliny Skowrońskiej, dziennikarki TVP, a zarazem absolwentki szkoły.

Ostatnim akcentem świętowania będzie spotkanie absolwentów w sobotę, 17 czerwca.

– Zaczynamy o godzinie 10. Pół godziny później odprawiona zostanie Msza Święta, po której zaplanowaliśmy liczne atrakcje, w tym m.in. specjalny mecz piłki nożnej. Liczymy na jak najliczniejszą obecność tych, którzy ukończyli naszą szkołę – podkreśla Anna Pierzak.

Pamiątką po jubileuszach ma być publikacja dotycząca działalności „Kostki” od momentu jej reaktywacji oraz specjalny album absolwentów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO