Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] „I ślubuję Ci…” – Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł przez Kielce

niedziela, 12 czerwca 2022 19:00 / Autor: Wojciech Dudkowski
[FOTO] „I ślubuję Ci…” – Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł przez Kielce
[FOTO] „I ślubuję Ci…” – Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł przez Kielce
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Setki kielczan i wiernych naszej diecezji przeszło z bazyliki katedralnej do Parku Miejskiego w Marszu dla Życia i Rodziny. Jego celem było przypomnienie i promowanie tradycyjnych wartości rodzinnych oraz obrona życia ludzkiego.

- W tym roku idziemy już „na żywo”, po dwóch latach przerwy, podczas której prowadziliśmy go na antenie Radia eM. Hasłem w tym roku jest fragment zaczerpnięty z przysięgi małżeńskiej „I ślubuję Ci”. Chcemy poprzez refleksję na temat tej roty wzbudzić zainteresowanie i przypomnieć o tym, że życie człowieka ma najlepsze środowisko do rozwoju w rodzinie – mówi Tomasz Bogucki, jeden z organizatorów.

Marsz rozpoczął się od Mszy świętej w kieleckiej bazylice katedralnej. Przewodniczył jej arcybiskup Henryk Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie. Relację z mszy znajdziecie tutaj.

Po zakończeniu Eucharystii kolumna marszu wyruszyła z Placu Najświętszej Maryi Panny, prowadzona przez orkiestrę dętą oraz Papamobile z pierwszej pielgrzymki świętego Jana Pawła II do Polski, zrekonstruowany przez kielecką firmę Auto Adamczak. Mogły do niego wsiąść zgromadzone dzieci.

- Było super przyjemnie, można było wszystko podziwiać – mówi Natalka, która na ulice Kielc wyszła z mamą, tatą, siostrą i bratem.

W Marszu wzięli udział przedstawiciele parlamentu oraz władz samorządowych.

- To ważna manifestacja tego, jakie wyznajemy wartości i jakie wartości są potrzebne dla naszego społeczeństwa – przywiązanie do polskich wartości chrześcijańskich stanowi fundament naszego istnienia. Warto to manifestować – powiedział senator Krzysztof Słoń.

Wicemarszałek Renata Janik podkreśla, że ludzkie życie jest dla niej najważniejsze.

- Zawsze powtarzam, że człowiek może w życiu unieść tyle, na ile ma przy sobą silną rodzinę. To jest mój gest solidarności z polskimi rodzinami.

W Marszu uczestniczył także prof. Piotr Wawrzyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Uczestnicy wydarzenia zaznaczają, że chcą manifestować tradycyjne wartości.

- Popieramy ideę obrony życia od poczęcia  do naturalnej śmierci i sprzeciwiamy się wszelkim rodzajom skracania życia przez człowieka. Tylko Bóg może je odbierać, więc aborcja i eutanazja są nieprawidłowe – mówi pan Paweł, który przyszedł na marsz z żoną i 1,5 rocznym synem Dawidem.

Po dojściu do Parku Miejskiego rozpoczęło się X jubileuszowe Uwielbienie w Centrum Miasta, którego głównym punktem będzie adoracja Najświętszego Sakramentu na scenie w muszli koncertowej.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO