Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Rozpoczęła się peregrynacja obrazu św. Józefa

sobota, 01 maja 2021 16:36 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] Rozpoczęła się peregrynacja obrazu św. Józefa
[FOTO] Rozpoczęła się peregrynacja obrazu św. Józefa
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Biskup kielecki Jan Piotrowski, na Mszy świętej odpustowej w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny na kieleckim Szydłówku, poświęcił 40 kopii obrazu św. Józefa, który znajduje się w tym kościele. Obrazy zostały przekazane przedstawicielom wszystkich dekanatów i będą peregrynować po całej diecezji.

Mszy świętej przewodniczył biskup Jan Piotrowski w koncelebrze z biskupem pomocniczym Andrzejem Kaletą i z zaproszonymi kapłanami. Biskup Piotrowski wygłosił także homilię. Na początku zwrócił uwagę, że w Sanktuarium odbywa się wiele uroczystości o charakterze diecezjalnym, wśród nich m.in. peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej, święcenia biskupie ks. biskupa Mariana Florczyka. – To wszystko dzieje się pod czujnym okiem świętego Józefa Opiekuna Rodziny – mówił.

Pasterz naszej diecezji podkreślił, że święty Józef był człowiekiem prawym, który przyjął Boże propozycje. – On, wolny człowiek, miał wystarczające powody, aby iść wymarzoną przez siebie drogą ludzkiego szczęścia i realizacji ludzkich planów. Józef odkłada na bok swoje rozumowanie i robi miejsce dla tego, co się dzieje, choć jest to tajemnicze. Akceptuje, bierze za to odpowiedzialność, godzi się ze swoją historią i od tej chwili będzie rozumiał, do czego go Bóg powołał – tłumaczył.

– Potrzeba nam odwagi i wiary, aby tak jak święty Józef bronić Jezusa. Opiekun Chrystusa miał bardzo wiele powodów do lęku, ale w tym najtrudniejszym dla Niego momencie podjął wyznaczone Mu przez Boga bardzo ważne zadanie. Swoją otwartą postawą Józef zaprasza nas do pogodzenia się również i z naszą historią, ponieważ w przeciwnym razie pozostaniemy niewolnikami naszych oczekiwań i rodzących się z nich rozczarowań – dodał.

W swojej homilii biskup Jan Piotrowski przekonywał także, że każdemu z nas nagląco potrzeba przebudzenia się ze snu niewiary i wątpliwości, obojętności i niesamodzielnego myślenia. – Potrzeba nam odwagi wiary, aby tak jak święty Józef bronić Jezusa nie ucieczką przed Herodem do Egiptu, ale przed wyrzuceniem Go z naszego życia osobistego, rodzinnego, małżeńskiego i publicznego. Święty Józef odważnie i wiernie trwał przy Jezusie i Maryi, a więc przy rodzinie i uczy nas, że rodzinę trzeba kochać. Święty Józef Opiekun Rodziny ma nam bardzo wiele do powiedzenia. Posłuchajcie jego rad w waszych kościołach parafialnych, kiedy w kopii obrazu z naszego sanktuarium będzie obecny pośród was przez cały tydzień. Jezus i Maryja będą przy Józefie zawsze. Ale czy będą przy nim parafianie i kapłani, których dekanaty i parafie reprezentujecie? – pytał biskup.

Posłuchaj całej homilii:

Pod koniec Mszy biskup Jan Piotrowski zawierzył diecezję i jej rodziny opiece świętego Józefa. Następnie przekazał kopie obrazu delegacjom wszystkich dekanatów diecezji kieleckiej. Cztery obrazy trafią do zakonów klauzurowych, a jeden do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Peregrynacja w parafiach będzie się rozpoczynać w każdą sobotę o godzinie 18 i będzie trwać tydzień.

Ks. Sławomir Sarek, dziekan dekanatu kazimierskiego, mówi że peregrynacja to dobra okazja do odbudowy więzi społecznych, które ucierpiały podczas pandemii. – W naszych ogólnych propozycjach w dekanacie zwróciliśmy uwagę na to, żeby zgromadzić dwie grupy: rodziny i mężczyzn. Zwykle działania duszpasterskie gromadzą liczniej kobiety, ale to od mężczyzny zależy jak jest formacja rodziny i jej duchowość – informuje ks. Sarek.

Przewodnią myślą nawiedzenia będą słowa "Święty Józefie, Po Drogach Życia Nas Prowadź". Peregrynacja w całej diecezji potrwa prawdopodobnie 13 tygodni, bo tyle jest parafii w największym dekanacie diecezji kieleckiej.

W uroczystości uczestniczyła świętokrzyska "Solidarność", która modliła się w intencji ludzi pracy, bezrobotnych i poszkodowanych w pracy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO