Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Rozpoczął się nowy rok szkolny. Biskup Kielecki powierzył uczniów opiece świętego Józefa

środa, 01 września 2021 12:08 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] Rozpoczął się nowy rok szkolny. Biskup Kielecki powierzył uczniów opiece świętego Józefa
[FOTO] Rozpoczął się nowy rok szkolny. Biskup Kielecki powierzył uczniów opiece świętego Józefa
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Ponad 130 tysięcy dzieci i młodzieży z regionu świętokrzyskiego rozpoczęło nowy rok szkolny. Uczniowie z kieleckich szkół zainaugurowali go Mszą Świętą w Sanktuarium świętego Józefa Opiekuna Rodziny, której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.

Pasterz diecezji kieleckiej przypomniał, że 1 września to dla Polaków rocznica wybuchu II wojny światowej, ale również dzień rozpoczęcia nauki w szkołach.

– Należę do pokolenia urodzonego tuż po wojnie, a naukę w szkole podstawowej rozpocząłem 61 lat temu. Pamiętam, że byłem dumny, że niosę plecak i mam blisko do szkoły. Od tego czasu, szkoła, a także sytuacja cywilizacyjna i kulturowa w Polsce się zmieniła. Ludzie żyją w miarę względnym komforcie i dzieci obecnego pokolenia nie znają już tych pewnych trudów. Są tylko ograniczenia wynikające z pandemii – powiedział w rozmowie z Radiem eM biskup Jan Piotrowski

– Cieszę się, że polskie dzieci mogą rozpocząć nowy rok szkolny, dlatego będę się modlił o bezpieczny rok dla nich, o owoce ich trudu pracy, nadzieję, serdeczność, przyjaźń, a przede wszystkim o to, by polskie rodziny i rodziny naszej diecezji były pierwsza szkołą wychowania, wiary i życiowej mądrości – dodał.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. Paweł Ścisłowicz, który nawiązał do postaci świętego Józefa i wartości, którymi się kierował w swoim życiu.

– Te wartości są skierowane do każdego z nas bez wyjątku. Pierwszą wartością, której uczy nas dzisiaj święty Józef jest zaufanie, bo on zaufał Panu Bogu. Kiedy anioł powiedział mu, żeby wziął Maryję za małżonkę, nie dyskutował z nim i tego chce również od każdego z was – mówił ks. Paweł Ścisłowicz.

– Musimy się też nauczyć, żeby słuchać tych, którzy do nas mówią, a później zastosować wszystko w swoim życiu. Żeby słuchać potrzebna jest też cisza. Życzę wam jej wtedy, gdy będziecie słuchać swoich rodziców, nauczycieli w szkole, ale też księdza w kościele – dodał.

Oprócz tego, święty Józef jest również nauczycielem pracowitości, odwagi i poświęcania czasu drugiemu człowiekowi.

Posłuchaj całej homilii:

We Mszy Świętej uczestniczyli m.in. uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Maryi z Nazaretu w Kielcach, którym towarzyszyły różne nastroje:

– Trochę się denerwuję, bo idę właśnie do siódmej klasy, a słyszałem, że jest najgorsza z podstawówki – mówił Kacper.

– Cieszę sie, że wracam do szkoły. Jestem ciekawa wielu rzeczy i mam nadzieję, że będę mogła uczyć się w szkole, a nie zdalnie – powiedziała Helena Wałek, która rozpoczyna naukę w III klasie.

Młodszym uczniom towarzyszyli rodzice, którzy przekonywali, że wkraczają w nowy rok szkolny z ogromną nadzieją.

–  Cieszę się, że zaczynamy stacjonarnie. Widać, że dzieci chcą spotykać się z rówieśnikami i mam nadzieję, że to potrwa – mówiła Agnieszka Pawlak, mama uczennicy II klasy.

Na zakończenie Eucharystii biskup Jan Piotrowski zawierzył opiece świętego Józefa wszystkich uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO