KOŚCIÓŁ
[FOTO] Jak budować katolicyzm jutra? Debatowali o tym w Kielcach
Jaki jest katolicyzm jutra? – między innymi na to pytanie odpowiedziano podczas debaty „Katolicyzm jutra. Dyskusja świeckich o polskim Kościele”. Wydarzenie w Targach Kielce zorganizowało Centrum Duszpasterskie WESOŁA54.
We wtorek (11 czerwca) w Kielcach spotkało się czterech dziennikarzy, którzy odpowiedzieli na pytania: czy katolicyzm ma przyszłość, a także co należy zmienić w Kościele.
– Katolicyzm jutra to jest coś, co trochę zależy od nas. Ta dyskusja pokazała, że będzie się to rozwijało różnorodnie, bo nie we wszystkim się tutaj zgadzaliśmy. Według mnie Kościół musi zdecydowanie zadbać o odzyskanie swojej wiarygodności na wszystkich możliwych płaszczyznach. Bo można mówić najwspanialsze i prawdziwe rzeczy, a świat nie będzie w stanie tego przyjąć i to będzie nasz wina, nasz grzech – opowiada Monika Białkowska, teolożka, dziennikarka i publicystka tygodnika „Przewodnik Katolicki”.
– Dla mnie to krok w kierunku młodych. Badania pokazują, że widzimy bardzo duże spadki deklaracji przynależności do Kościoła wśród tej grupy społeczeństwa. Myślę, że to duże zadanie dla rodzin i parafii, aby budowali takie wspólnoty, w których młodzież będzie się czuła jak u siebie – zauważa Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu i wydawnictwa Stacja7.pl.
– Kościół powinien się skupić na swojej tradycji, być wiernym modlitwie i koncertować się na przeżywaniu wiary. Równocześnie powinien zachować zdolność mówienia do tłumów. Nie może stać się zamkniętą grupą, która chce żyć tylko wewnętrznie. To olbrzymie wyzwanie w dzisiejszych czasach – mówi Paweł Milcarek, historyk, filozof i redaktor naczelny kwartalnika „Christianitas”.
– Przyszłość Kościoła w Polsce zależy od tego, czy będzie potrafił zaproponować dobre doświadczenie Kościoła i wspólnoty wiary, modlitwy i miłości ludziom, którzy teraz są rozczarowani. Przeżywa on bardzo trudne czasy i wymaga wielu reform, a także głębokiej odnowy. To bardzo długi proces, który potrzebuje cierpliwości – twierdzi Zbigniew Nosowski, teolog, socjolog i redaktor naczelny kwartalnika „Więź”.
W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja, w której uczestnicy zadali pytania prelegentom.
– Bardzo się cieszę, że podejmujemy takie tematy. Myślę, że taka dyskusja poszerza nasze horyzonty i pozwala zrozumieć wyzwania, z jakimi musimy się mierzyć – opowiada Aneta.
Debatę poprowadził ksiądz ks. Rafał Dudała, rektor Kościoła Akademickiego w Kielcach. Wkrótce na naszej antenie, ale także i stronie internetowej będzie można posłuchać całej debaty.
http://emkielce.pl/kosciol/foto-jak-budowac-katolicyzm-jutra-debatowali-o-tym-w-kielcach#sigProGalleria91d9d5ac24