KOŚCIÓŁ
[FOTO] Biskup Jan Piotrowski: Najpiękniejsze osiągnięcie w życiu chrześcijańskim to przykazanie miłości Boga i bliźniego
W Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach odbyło się dziś (24 kwietnia) spotkanie Rycerzy Kolumba w ramach Diecezjalnego Dziękczynienia za dar błogosławionego ks. Michael′a McGivney′a, założyciela tej organizacji. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, który jest Rycerzem Kolumba od 2013 roku.
– Rycerze Kolumba to troska o rodzinę i małżeństwo oraz parafię. Dziś dziękujemy Bogu za dar październikowej beatyfikacji ks. Michael′a McGivney′a, który potrafił dostrzec ludzkie potrzeby przez swoją wrażliwość, a jednocześnie był pionierem działalności charytatywnej w rzeczywistości, jaka tworzyła naród amerykański – mówił biskup Jan Piotrowski.
Na początku homilii pozdrowił on Rycerzy Kolumba tradycyjnym okrzykiem "Wiwat Jezus!". Zwrócił uwagę, że prawda o Zmartwychwstaniu Jezusa była dla założyciela Rycerzy Kolumba źródłem troski o bliźnich, będących w potrzebie.
– Dla naszego błogosławionego kapłana założyciela była to najkrótsza droga do realizacji Jezusowego planu pomocy bliźniemu, w myśl Ewangelicznej zasady: "Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym poznają, żeście uczniami Moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali". A ta Boża prawda, zbudowana na przykazaniu miłości i świadectwa, ukazała niezmierzony horyzont bardzo aktualnej działalności założyciela Rycerzy Kolumba, a tę działalność uwiarygodniło codzienne życie w myśl Bożych błogosławieństw, jakie wybrzmiały w dzisiejszej Ewangelii – podkreślił.
– W wyzwaniach naszych czasów, a także życiu Rycerzy Kolumba, potrzebna jest obecność Jezusa Chrystusa. Zapewnia ją Słowo Boże, jako Dobra Nowina, a szczególnie życie Eucharystyczne, które od nas wszystkich domaga się dojrzałej wiary – dodał.
Posłuchaj całej homilii:
Po Mszy świętej biskup Jan Piotrowski zawierzył Rycerzy Kolumba oraz ich rodziny świętemu Jozefowi - opiekunowi rodziny. Poświęcił również 11 portretów bł. ks. Michael′a McGivney′a. Trafią do parafii naszej diecezji, w których działają Rycerze Kolumba.
Rycerze obecni na Mszy świętej uczestniczyli również w konferencji pt. "Rola i miejsce mężczyzny - Rycerza Kolumba - we współczesnym świecie", którą wygłosił ks. Wiesław Lenartowicz, pomocniczy Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Spotkanie zakończył "Męski Różaniec" oraz wspólnotowa Agappa.
Rycerze Kolumba to największa międzynarodowa, organizacja katolicka o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza około trzy miliony mężczyzn na całym świecie. Założycielem wspólnoty jest bł. ks. Michael McGivney. Naczelnymi zasadami organizacji są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm, a jednym z głównych celów organizacji jest ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Rycerze Kolumba obecni są w Polsce od 2005 roku. W diecezji kieleckiej działa 11 rad parafialnych, które zrzeszają około 400 rycerzy. Wspomagają oni swoich proboszczów w sprawach duszpasterskich oraz gospodarczych oraz uczestniczą w różnych uroczystościach kościelnych. Rycerzami są zarówno świeccy jak i kapłani. Rycerzem może zostać mężczyzna, praktykujący katolik, który ukończył 18 lat.
http://emkielce.pl/kosciol/foto-bp-jan-piotrowski-najpiekniejsze-osiagniecie-w-zyciu-chrzescijanskim-to-przykazanie-milosci-boga-i-blizniego#sigProGalleria46d0e6e198