Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Biskup Andrzej Kaleta do katechetów: Musimy wsłuchiwać się w milczenie św. Józefa

środa, 25 sierpnia 2021 14:13 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] Biskup Andrzej Kaleta do katechetów: Musimy wsłuchiwać się w milczenie św. Józefa
[FOTO] Biskup Andrzej Kaleta do katechetów: Musimy wsłuchiwać się w milczenie św. Józefa
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach odbyło się diecezjalne spotkanie katechetów inaugurujące nowy rok katechetyczny. – W trudnych momentach potrzebujemy znaku, który napełniłby nas optymizmem i nadzieją. Ten znak mamy w osobie świętego Józefa – mówił w swojej homilii biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta.

Zjazd katechetów, który jest jednocześnie ich Diecezjalną Pielgrzymką do Sanktuarium św. Józefa, rozpoczął się we wtorek. Dziś, 25 sierpnia, wspólnej Mszy Świętej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, Andrzej Kaleta, który wygłosił również homilię. W słowie skierowanym do katechetów nawiązał do obchodzonego obecnie Roku Świętego Józefa oraz Roku Rodziny.

– Trzeba nam wsłuchiwać sie w milczenie świętego Józefa i wpatrywać w jego życie, bo dopiero wtedy, nie ulegając obłędnej logice współczesnego świata, zachwycimy się pięknem i głębią orędzia, jakie Jezus Chrystus przyniósł na świat, orędzia jakie głosimy jako katecheci i za które jesteśmy odpowiedzialni – mówił biskup.

Zauważył, że katecheci stają każdego dnia przed wyzwaniami, które niesie współczesny świat.

– Możemy pytać, co czuje serce gorliwego katechety, powołanego i posłanego, aby głosił Słowo Boże, kiedy widzi, że niektórzy z jego uczniów, ulegając logice świata, gubią Chrystusa i wykazując brak zainteresowania Jego słowem, niekiedy odchodzą, rezygnując z katechizacji. Jako uczniowie Chrystusa, odpowiedzialni za dzieło katechizacji, odczuwamy ból, będący następstwem kwestionowania i niekiedy gubienia Boga przez współczesnych, w tym przez naszych uczniów – zaznaczył.

Biskup nawiązał także do zmian, jakie w pracy katechetycznej spowodowała pandemia koronawirusa.

– W mijającym roku musieliśmy dostosować całe duszpasterstwo, w tym nauczanie religii, do nowej i nieprzewidzianej rzeczywistości. Nie było to proste, bo wymagało przeorganizowania systemu nauczania. Zabieg ten, choć konieczny, pozbawił nas bezpośredniego kontaktu z katechizowanymi, co jest bardzo ważne w budowaniu relacji wiary i miłości względem Pana Boga i ludzi. Pandemia obnażyła prawdę o wielu dziedzinach naszego życia i społecznego funkcjonowania. Obnażyła też braki w formacji dorosłych chrześcijan, dzieci i młodzieży. Zamykając nas w domach sprawiła, że w wielu przypadkach trzeba niejako na nowo odbudowywać aktywne życie liturgiczne i sakramentalne – relacjonował.

Na zakończenie homilii zwrócił uwagę na postać kardynała Stefana Wyszyńskiego, który zostanie ogłoszony błogosławionym 12 września w Warszawie.

– Prymas Wyszyński przeprowadził Kościół w Polsce przez trudny czas komunizmu. Nauczał, że Bóg kocha każdego człowieka i dlatego każdy z nas ma ogromną godność. Mówił o świętości w codzienności, o pracy w rodzinie, o relacjach między najbliższymi i relacjach społecznych. Zwracał też uwagę na znaczenie wspólnoty Kościoła i narodu. Podkreślał znaczenie chrześcijańskiej formacji młodego pokolenia. Zabiegał o odrodzenie religijne i moralne społeczeństwa. Za wzór na swojej drodze wybrał Matkę Bożą, której powierzył się do końca. dziś, podobnie jak Józef, uczy nas, jak żyć i realizować swoje powołanie w czasach trudnych, aby nie zagubić Boga i siebie.

Posłuchaj całej homilii:

Po Mszy świętej biskup Andrzej Kaleta zawierzył wszystkich katechetów oraz ich uczniów opiece świętego Józefa.

W diecezji kieleckiej pracuje prawie 700 katechetów. Wśród nich jest około 370 osób świeckich, ponad 50 sióstr zakonnych oraz prawie 270 kapłanów. W tym roku misję kanoniczną od biskupa otrzymało ośmiu nowych katechetów. Jedna osoba przeszła na emeryturę.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO