Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Biskup Jan Piotrowski: Do odkrywania prawdy o sobie potrzeba woli słuchania

czwartek, 10 października 2019 11:13 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Niech Duch Święty nieustannie oświeca naszą drogę do prawdy o sobie i do tej, której źródłem jest Jezus Chrystus – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy Świętej inaugurującej nowy roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Mszę Świętą, pod przewodnictwem pasterza naszej diecezji, koncelebrowali biskupi: Marian Florczyk i Andrzej Kaleta oraz wykładowcy kieleckiego seminarium. W swojej homilii biskup kielecki zwrócił uwagę na fundamentalne pytania dotyczące ludzkiego życia.

– Chcemy pytać siebie, kim jesteśmy jako chrześcijanie. Jakie są zadania, które wyznacza nam łaska Chrztu Świętego w codzienności życia? Czy takie pytanie jest dziś konieczne, kiedy człowiek tak bardzo ceni sobie wolność i niezależność i nie urzeka go pytanie o tożsamość? Jednak bez zrozumienia prawdy, kim jesteśmy niewiele będą znaczyć słowa wspomnianego hymnu Gaude Mater Polonia, bowiem tak jak przed wiekami, tak i dzisiaj Polska, nasza ojczyzna, ma prawo cieszyć się sławnym potomstwem we wszystkich dziedzinach życia – mówił biskup Jan Piotrowski.

Pasterz diecezji kieleckiej przypomniał również, jak ważne jest słuchanie w życiu chrześcijan. – Ludzkiej naturze milsze wydaje się szemranie, niż słuchanie. To pierwsze tak często wyraża niechęć wobec ludzi, ich decyzji, zachowań, a tym samym sięga w jakiś sposób samego Boga. Ludzka wiarygodność wobec Boga i ludzi sprawdza się w czasie. Czas zarówno w świecie przyrody, jak i w ludzkim życiu służy dojrzałości. Jakże piękna jest biblijna symbolika drzewa zasadzonego nad płynącą wodą, która jest obrazem szlachetnego i dobrego ludzkiego życia – zauważył biskup Jan Piotrowski

Posłuchaj całej homilii:

W Mszy Świętej wzięli udział alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach oraz zaproszeni goście.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO