Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski o abp. Stanisławie Szymeckim: Był prawym człowiekiem

piątek, 29 września 2023 08:55 / Autor: Michał Łosiak
Biskup Jan Piotrowski o abp. Stanisławie Szymeckim: Był prawym człowiekiem
Fot. KEP
Biskup Jan Piotrowski o abp. Stanisławie Szymeckim: Był prawym człowiekiem
Fot. KEP
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawił poranną Mszę Świętą w bazylice katedralnej. Pasterz naszej diecezji modlił się za zmarłego arcybiskupa Stanisława Szymeckiego.

Przypomnijmy, że metropolita senior diecezji białostockiej zmarł 26 września w wieku 99 lat. Od 1981 do 1993 roku był Biskupem Kieleckim.

– Jego bogaty życiorys księdza wykształconego we Francji oraz posługa w diecezji katowickiej, której był kapłanem ukazują liczne wywiady oraz artykuły, jakie ukazały się po jego śmierci. Odnajdujemy te informacje na stronach internetowych naszej diecezji, naszego Radia eM, czy nawet w reportażu TVP3 Kielce. Jego posługa biskupa diecezjalnego w Kościele kieleckim przypadła na trudne czasy, kiedy w ideologicznych posadach upadał komunizm, a rodziła się „Solidarność” zwiastująca nową Polskę. Był to jednak długi i trudny proces. Nasz zmarły Pasterz, dostrzegał różne wyzwania diecezji oraz konieczność nowych inwestycji na potrzeby duszpasterstwa. Pokonywał trudności, walcząc ze smokiem ideologii, intryg i wszelkich braków jakie towarzyszyły ówczesnej Polsce. Ufał, a przez swoje pasterskie  zawołanie: „Diliges” – będziesz miłował, zjednywał sobie środowisko Ziemi Świętokrzyskiej. Tym zaś, co dało mu najwięcej radości, była apostolska pielgrzymka św. Jana Pawła II do tej katedry oraz spotkanie z wiernymi w Masłowie – mówił Pasterz naszej diecezji.

Posłuchaj całej homilii:

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO