Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup spotkał się z misjonarzami

wtorek, 01 maja 2018 11:19 / Autor: Michał Łosiak
Biskup spotkał się z misjonarzami
Biskup spotkał się z misjonarzami
Michał Łosiak
Michał Łosiak

W Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach odbyło się spotkanie misjonarzy i rodzin misjonarzy diecezji kieleckiej. Uroczystej Mszy Świętej inaugurującej wydarzenie przewodniczył ksiądz biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej.

– Stało się już tradycją, że spotykamy się z misjonarzami na początku maja. Spotkanie, wspólnota to coś, co jest bardzo pięknym odbiciem i wyrazem wspólnoty Kościoła. W myśl tego co mówił wielki misjonarz naszych czasów, św. Jan Paweł II wiara umacnia się, gdy jest przekazywana. Nie ma osób bardziej bliskich misjonarzom, niż rodzice, dlatego dla odnowy naszej wiary to spotkanie jest niezwykle ważne. Papież Franciszek podkreśla, że powołanie chrześcijańskie musi być dynamiczne, nie wolno stać w oknie i czekać na to co się wydarzy. To powołanie realizują osoby pracujące na misjach – powiedział biskup kielecki, który sam przez wiele lat był misjonarzem.

Na spotkaniu obecni byli misjonarze z wielu regionów świata. Jeden z nich, ks. Piotr Pochopień pracuje w Brazylii. Jak zaznacza, służba na misjach to nie tylko ewangelizacja, ale również ciężka praca fizyczna. – Zajmuję się zarówno pracą duszpasterską, ale także remontem i budową. Moja parafia to ponad pięć tysięcy mieszkańców, więc nawet sama spowiedź to zajęcie wymagające sporej ilości czasu, ale w ten sposób można przygotować ludzi do życia i przybliżyć do Pana Boga.

Z kolei ks. Leszek Dziwosz, misjonarz z Kongo wspomina pracę na misjach z wielkim sentymentem i przypomina jak narodziło się w nim powołanie do głoszenia Chrystusa w najdalszych zakątkach świata. – Pracowałem na placówce położonej w środku buszu. Misje to docieranie z wiarą do ludzi, którzy są nieochrzczeni i nie znają Boga, a zarazem ekstremalne warunki życia. Już w czasach seminaryjnych powołanie misyjne we mnie dojrzewało i tak po trzech latach pracy jako wikary, zdecydowałem, że będę misjonarzem.

Duchowni z naszej diecezji posługują na misjach w wielu krajach świata. Ewangelizacją misyjną zajmuje się ponadto 29 osób spoza stanu duchownego.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO