Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Marian Florczyk poświęcił nowy "Dom Ojca Gwidona" w Pacanowie

środa, 02 czerwca 2021 11:23 / Autor: Beata Kwieczko
Biskup Marian Florczyk poświęcił nowy "Dom Ojca Gwidona" w Pacanowie
Fot. Robert Gwóźdź
Biskup Marian Florczyk poświęcił nowy "Dom Ojca Gwidona" w Pacanowie
Fot. Robert Gwóźdź
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W Pacanowie została otwarta nowa placówka, gdzie będą się znajdowały dwa "Domy Ojca Gwidona" dla dzieci i młodzieży, którymi zajmuje się Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia. Nowy budynek został poświęcony przez biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Mariana Florczyka.

"Dom Ojca Gwidona" został wybudowany jako wotum wdzięczności za 800-lecie posługi Sióstr Kanoniczek na ziemiach polskich. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia "Dom Ojca Gwidona Nr 1" i "Dom Ojca Gwidona Nr 2" w Pacanowie mieści się w nowo wybudowanym budynku wielorodzinnym.

– Podopieczni będą mieli do dyspozycji dwuosobowe pokoje mieszkalne. Oprócz tego będą mogli korzystać z innych pomieszczeń, takich jak świetlice, aneksy kuchenne, pokoje wypoczynkowe do rekreacji, sala do zajęć z zakresu integracji sensorycznej, sali rehabilitacyjnej z suchym basenem z piłkami i sprzętami siłowymi oraz sali go gier w bilarda i ping-ponga, wyposażonej w sprzęt audiowizualny – wylicza siostra Dobromiła Teresa Kurek, dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia w Pacanowie.

Ponadto w budynku do potrzeb wychowanków i pracowników będzie biblioteka, archiwum, sześć sanitariatów z umywalkami i trzema prysznicami, pokój dyrektora z łazienką, sekretariat, pokój pedagoga, psychologa, pracowników, pokój do przyjmowania gości i rodziny oraz pokój socjalny. Będzie także miejsce na wykonywanie prac plastycznych i zajęcia gry na instrumentach, znajdujących się w placówce. Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Zagospodarowany został także teren na zewnątrz budynku. – Mamy sprzęt siłowy, boisko do gry w piłkę nożną i siatkową i zadaszoną altankę dla wypoczynku, rekreacji i integracji dzieci na świeżym powietrzu – mówi siostra Dobromiła Teresa Kurek. – Jesteśmy otwarci na środowisko lokalne i przyjmowanie grup spoza naszego terenu – dodaje.

Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Pacanowie prowadzi Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą od 30 lat.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO