Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Marian Florczyk podczas pasterki: Przez narodzenie, Jezus zjednoczył się z każdym człowiekiem

piątek, 25 grudnia 2020 01:02 / Autor: Michał Łosiak
Biskup Marian Florczyk podczas pasterki: Przez narodzenie, Jezus zjednoczył się z każdym człowiekiem
Biskup Marian Florczyk podczas pasterki: Przez narodzenie, Jezus zjednoczył się z każdym człowiekiem
Michał Łosiak
Michał Łosiak

–  Życzę każdemu, by w Jezusie narodzonym dostrzegł Boga-Człowieka. Wówczas i w sobie odnajdzie człowieczeństwo  – mówił biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk podczas pasterki w bazylice katedralnej.

W swojej homilii biskup Marian Florczyk nawiązał do obecnej, trudnej sytuacji pandemii. – Każdy wieczór wigilijny jest wyjątkowy. Tego roku, ten wieczór nabiera szczególnej wyjątkowości. Ta wyjątkowość została wymuszona przez pandemię. W stanie wojennym i komunizmie nie było śpiewu kolęd w telewizji. Strawy były skromne i choinki nie błyszczały tak wielkim światłem. Ale co było? Przy stole byli ludzie i całe rodziny. Nie było pustych miejsc. A dziś wszystko się odwróciło. Jest śpiew kolęd w telewizji, obfity stół i przy nim puste miejsca, a czasem samotny człowiek - zauważył biskup.

- Jest jakiś smutek, bo brak człowieka i brak bliskich. Niby jesteśmy tak blisko, ale w dzisiejszy wieczór tak daleko od siebie. Komputer i telefon tylko trochę łagodzą smutek i tęsknotę. Odczuwamy samotność. Rodzi się tęsknota za człowiekiem – żywym i konkretnym, może i za tym, który często nas denerwuje – mówił biskup Marian Florczyk dodając, jak wielką wartością jest człowiek w oczach Boga.

– Jezus, Bóg i zarazem Człowiek zamieszkał wśród ludzi, na razie jako dziecko, ale przecież będzie wzrastał jak każdy człowiek. Pasterze, na co dzień pogardzani, spychani na margines, poczuli, że są dowartościowani w człowieczeństwie, a Bóg zjednał się z nimi. Przez narodzenie, Jezus jednoczy się z każdym człowiekiem. Bóg – Stwórca ukazuje światu jaką wielką wartość ma w Jego oczach człowiek, każdy człowiek. Jest on Jego największą wartością i taki powinien być dla świata. Nie ma większej wartości od człowieka. Sam Bóg, Pan Życia chce się identyfikować z każdym – przypomniał.

Mówiąc o godności ludzkiej i wartości życia biskup pomocniczy diecezji kieleckiej zwrócił uwagę na problem pogardy i nienawiści.

– Może nie uwierzyliśmy, że ten narodzony Jezus to Bóg-Człowiek? A może nie chcemy uwierzyć, bo nam tak wygodnie i zniewoliła nas nienawiść do drugiego, stając się stylem naszego życia? A może dlatego, że nie zachwyciliśmy się narodzeniem Boga i nie pochyliliśmy się nad tym Dzieciątkiem? Odchodząc od zrozumienia tej tajemnicy staliśmy się nieludzcy. No bo jak, mając serce ludzkie, można krzyczeć w czasie pandemii, że trzeba zabijać i domagamy się zabijania dzieci? Gdzież jest ludzkość? Gdzie humanizm? Trzeba nam dziś, za przykładem pasterzy, pobiec do Betlejem, do Jezusa i zobaczyć w małym Dzieciątku Boga i Człowieka. Życzę każdemu, by w Jezusie narodzonym dostrzegł Boga-Człowieka. Wówczas i w sobie odnajdzie człowieczeństwo i je uzna. Wtedy wszystko nabierze innego znaczenia i sensu. Wówczas życie stanie się wartością.

Posłuchaj całej homilii:

Jutro o godzinie 11 Mszę Świętą w Uroczystość  Narodzenia Pańskiego w kieleckiej katedrze odprawi biskup kielecki Jan Piotrowski. Transmisja w Radiu eM Kielce (107,9 i 91,8 FM) oraz na emkielce.pl

Zgodnie z tradycją kościoła w Boże Narodzenie Kościół sprawuje Najświętszą Ofiarę według trzech formularzy – Mszy w nocy, Mszy o świcie i Mszy w dzień. Pasterka, to tzw. Msza Anielska, ponieważ w przypisanym jej fragmencie Ewangelii słyszymy słowa aniołów oznajmiających narodziny Pana Jezusa. Kolejne Eucharystie to Msza Pasterska i Msza Królewska.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO