Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Marian Florczyk: Bohaterom Westerplatte należy się szacunek, pamięć i cześć

wtorek, 07 września 2021 13:41 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Marian Florczyk: Bohaterom Westerplatte należy się szacunek, pamięć i cześć
Biskup Marian Florczyk: Bohaterom Westerplatte należy się szacunek, pamięć i cześć
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk przewodniczył Eucharystii w intencji żołnierzy walczących na Westerplatte. W kieleckiej katedrze zebrali się przedstawiciele władz, poczty sztandarowe kieleckich szkół i liczna młodzież.

- Modląc się, przemierzamy dziś szlak z Kielc na Westerplatte. Przetarła go już grupa cyklistów, którzy wyruszając na rowerach z Kielc i pokonując prawie 600 kilometrów, piątego września modlitwą i kwiatami oddali honor bohaterskim polskim żołnierzom. Prawie 50 procent załogi na Westerplatte stanowili żołnierze ziemi świętokrzyskiej – przypomniał w homilii biskup.

Zwrócił też uwagę na postać majora Henryka Sucharskiego, dowódcy  obrony Westerplatte:

- Był siódmy września 1939 roku, godzina 10:45. Po tygodniowej walce major Henryk Sucharski nakazał przerwać ogień. Udał się w stronę Niemców. Dowódca niemiecki, generał Berhard, zachwycony  męstwem Polaków, zasalutował przed majorem i pozwolił mu zachować przy sobie szablę. Podobno to był jedyny taki przypadek w czasie drugiej wojny światowej.

Kaznodzieja zaznaczył także, że pamięć o bohaterach buduje tożsamość społeczeństwa.

- Bohaterom należy się szacunek, pamięć i cześć. Jeżeli w społeczeństwie nie są szanowani bohaterowie, którzy oddali swoje życie z miłości za drugiego, po to by inni mogli żyć, rodzi się pytanie o przyszłość danego narodu. Gdy bohaterstwo, pamięć, miłość, honor i poświęcenie dla drugiego człowieka jest niszczone, to na jakich wartościach chcemy budować przyszłość i czym chcemy je zastąpić? Najczęściej zastępuje się je pseudobohaterami, celebrytami, nieprawością, kłamstwem, zamazywaniem prawdy, cwaniactwem, egoizmem, nieuczciwością. Może to być też jawna lub ukryta walka z tymi, którzy niosą do ludzi piękne wartości.

Wysłuchaj całej homilii:

Po mszy świętej jej uczestnicy udali się na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury na dalszą część obchodów ku czci żołnierzy z Westerplatte.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO