KOŚCIÓŁ
Biskup Jan Piotrowski: Życie świętego Stanisława było służbą dobrego pasterza
Święty Stanisław, pochodzący ze Szczepanowa biskup krakowski i męczennik, który zginął z rąk Bolesława Śmiałego jest głównym patronem Polski i diecezji kieleckiej. W dniu jego liturgicznej uroczystości Mszę świętą w intencji wszystkich diecezjan odprawił w bazylice katedralnej Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
– Święci nie należą do przeszłości, ale stanowią bogaty skarbiec wiary Kościoła powszechnego. Kolejna kanonizacja czy beatyfikacja to nie dodanie elementu do zbiorów muzealnych, ale ubogacenie Kościoła. Święci rodzą nowych świętych poprzez przykład wiary – przypomniał biskup.
Pasterz powiedział, że tak, jak święty Stanisław powinniśmy dawać świadectwo wiary.
– Służbą dobrego pasterza było całe życie świętego Stanisława, biskupa, pochodzącego ze Szczepanowa w diecezji tarnowskiej. Oddał życie w obronie wiary i dobrych obyczajów wiernych Kościoła krakowskiego, którego częścią była nasza diecezja kielecka. Dziś zyjemy w zupełnie innych czasach, które domagają się naszego odważnego świadectwa wiary w myśl prawdy, że jako ochrzczeni jesteśmy świadkami wiary aż po krańce Ziemi.
Kaznodzieja wskazał na prawdę, jako ważną wartość w życiu męczennika.
– W walce o prawdę nie można ustawać. Tylko prawda, której źródłem jest Bóg, daje autentyczną wolność. Tak uczy nas Boski Nauczyciel – „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Prawda nie zna ceny, dlatego święty Stanisław, biskup i męczennik, w 1079 roku nie poszedł na kompromis z odważnym, wojowniczym i mądrym królem Bolesławem Śmiałym, którego zjadła pycha, zarozumiałość i porzucenie Bożego prawa. Dlatego oddał swoje życie za prawdę.
Biskup zauważył także, że w ostatnich czasach również nie brakuje ludzi, którzy oddają swoje życie w imię wiary.
– Za prawdę i prawa do wolności w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau został zamęczony proboszcz tej katedry błogosławiony Józef Pawłowski. Za prawdę i walkę o należne prawa Ludu Bożego oraz wolności Kościoła bestialsko prześladowany był biskup Czesław Kaczmarek, którego 60. rocznicę śmierci obchodzimy, wspominając go w roku, który jest mu poświęcony. A takich postaci w Polsce, Europie i na świecie jest bardzo dużo, nie tylko wśród kapłanów.
Posłuchaj całej homilii:
Tegoroczna uroczystość świętego Stanisława odbywa się w 770 rocznicę jego kanonizacji. Na tę okazję Wincenty z Kielc skomponował hymn Gaude Mater Polonia, jeden z najstarszych utworów liryki polsko–łacińskiej. Jest on śpiewany współcześnie nie tylko podczas uroczystości kościelnych, ale także na uczelniach przy okazji inauguracji roku akademickiego.
http://emkielce.pl/kosciol/biskup-jan-piotrowski-zycie-swietego-stanislawa-bylo-sluzba-dobrego-pasterza#sigProGalleriabb038f0ab2