Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Prawdziwa pomoc rodzi się z miłości

czwartek, 28 listopada 2019 12:27 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Caritas musi nieść w sobie to, o czym mówił Pan Jezus w kazaniu na górze: „Błogosławieni miłosierni, bo oni miłosierdzia dostąpią” – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy Świętej z okazji 30-lecia Caritas Diecezji Kieleckiej. Mszę koncelebrowali biskupi pomocniczy naszej diecezji.

Na Eucharystii odprawionej w kieleckiej katedrze obecni byli przedstawiciele organizacji z wielu placówek prowadzonych przez Caritas. Wszystkich zebranych powitał ks. dyrektor Stanisław Słowik. W swojej homilii pasterz naszej diecezji przypomniał historię fundacji.

– Trzydzieści lat temu to wielkie dzieło miłosierdzia odradzało się po latach nieprzyjaznej polityki ludowego państwa polskiego wobec wyznaniowych dzieł charytatywnych. W myśl praktykowanej wtedy ideologii o nieludzkim, a przede wszystkim fałszywym obliczu nie mogło być biednych i potrzebujących, ludzi z marginesu i opuszczonych. Rzeczywistość była zgoła inna i wiemy, że świat podstawowych ludzkich potrzeb zawsze istniał i wciąż istnieje. Jest on w Polsce i w naszym mieście, jest w bogatych krajach, a szczególnie daje znać o sobie w krajach na drodze rozwoju. Ten problem dostrzeże każdy kto patrzy na świat i ludzi sercem i oczami Jezusa w myśl jego własnych słów: „Ubogich zawsze będziecie mieć u siebie” – zauważył biskup kielecki.

Biskup Jan Piotrowski zwrócił uwagę na właściwą formę pomocy osobom ubogim i potrzebującym. – Świat, a w nim wielu ludzi licytuje się o formy pomocy i nakłady na tę pomoc, o realizowanie projektów, chętnie pozują do zdjęć z ubogimi, aby zdobyć sobie właściwą pozycję. Jak słusznie zauważa papież Franciszek „niektórzy się cieszą, że są ubodzy, bo można się zrealizować”, a to nie jest ani ludzkie, ani chrześcijańskie. Właściwa postawa wobec potrzebujących rodzi się wyłącznie z prawdziwej miłości – podkreślił.

Pasterz diecezji kieleckiej przypomniał także na czym powinna opierać się działalność Caritas. – Musi ona nieść w sobie to, o czym mówił Pan Jezus w kazaniu na górze: „Błogosławieni miłosierni, bo oni miłosierdzia dostąpią”. Jakże jest to wielkie i zobowiązujące wyzwanie.

Posłuchaj całej homilii:

Po Mszy Świętej w Wojewódzkim Domu Kultury odbyła się specjalna gala z okazji 30-lecia Caritas Diecezji Kieleckiej.

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO