Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Maryja wzorem dla chrześcijan

niedziela, 06 października 2019 10:26 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Archiwum
Michał Łosiak

– Wzorem dla wszystkich cieszących się łaską wiary jest Maryja, która pozwoliła prowadzić się Duchowi Świętemu – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy Świętej odpustowej ku czci Matki Bożej Różańcowej w kieleckiej katedrze.

Eucharystia rozpoczęła również XIII Hubertus Świętokrzyski. W swojej homilii pasterz naszej diecezji zwrócił uwagę, jak ważna jest troska o człowieka i środowisko. – Łączy nas szacunek do przyrody oraz szczere poczucie wdzięczności Bogu i ludziom za to, co dobre w naszym życiu, w jego różnych aspektach: religijnych, rodzinnych, zawodowych i społecznych. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, jak sobie nawzajem jesteśmy potrzebni, aby troszczyć się o nasz wspólny dom jakim jest świat wokół nas i my w tym świecie - mówił.

- Dzieło stworzenia, które nosi w sobie ślad Bożej ręki, zostało powierzone człowiekowi, a Bóg tak uczynił, ponieważ samo ludzkie życie jest darem. Dlatego też wszelka troska i dążenie do polepszenia świata wymaga nie tylko nowych technologii, ale przede wszystkim nowego człowieka. Idąc za myślą papieża Franciszka, możemy powiedzieć, że tylko prawdziwy duchowy rozwój człowieka, który musi mieć charakter moralny i etyczny, niesie ze sobą poszanowanie dla każdej osoby ludzkiej i w konsekwencji dla otaczającego go świata – zauważył biskup Jan Piotrowski.

 Przypomniał także, że to Matka Boża powinna być dla nas przykłady wiary chrześcijańskiej. – Wzorem dla wszystkich cieszących się łaską wiary jest Maryja, która pozwoliła prowadzić się Duchowi Świętemu. Jej „oto Ja, służebnica Pańska” nie pozbawiły Jej miłości, ani też wolności. Jako Królowa Różańca Świętego zaprasza nas do swojej szkoły, do szkoły wiary, aby uczyć się od niej całej prawdy o Jezusie Chrystusie , Bożym Synu i naszym Odkupicielu. Jednocześnie, przeżywając miesiąc październik, który w tym roku jest Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, módlmy się, aby wszystkie ludy i narody zadbały z troską o swoje dziedzictwo duchowe, kulturowe i naturalne. Niech nasza modlitwa różańcowa dosięgnie ich potrzeb i potrzeb naszych misjonarzy – dodał.

Posłuchaj całej homilii:

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO