Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Być przewodnikiem to wielkie wyzwanie

sobota, 07 stycznia 2023 12:06 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biskup Jan Piotrowski: Być przewodnikiem to wielkie wyzwanie
Biskup Jan Piotrowski: Być przewodnikiem to wielkie wyzwanie
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Przewodnicy Świętokrzyscy spotkali się na świąteczno-noworocznym spotkaniu. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Pasterz mówił w swojej homilii o świętym Janie Chrzcicielu jako przewodniku na drodze wiary.

– Żył autentycznie jako prorok i asceta. Nie znalazł uznaina w oczach sobie współczesnych. Swoją misję duchowego przewodnika przypłacił więzieniem i śmiercią, został ścięty mieczem w obliczu kapryśnego zachowania Herodiady i jej córki. Dał dowód, że nie można zmienić raz obranej drogi wyznaczonej przez Boga. On tylko prostował te drogi.

– Znać dobrze ludzkie potrzeby na drodze życiowej wędrówki, a także tych na szlakach turystycznych i pielgrzymkowych Ziemi Świętokrzyskiej to wielkie wyzwanie. Pewnie łatwiej jest wyznaczyć trasę wędrówki na mapie, niż poznać człowieka, wyjaśnić mu skalę trudności na  przemierzanym szlaku i prosić o dyscyplinę podczas marszu – zaznaczył.

Posłuchaj całej homilii:

Eucharystię koncelebrował także  ks. Jean Baptista Ngoyi-Ngoma, duszpasterz i lekarz z Republiki Konga. W skierowanym do wiernych słowie powiedział, że góry powinny być ważnym miejscem dla chrześcijan.

– Lubię patrzeć na górski rejon mojej diecezji. Pierwszą, najważniejszą górą w mojej diecezji jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zbudowane przez polskiego kapłana, ks. Mariana Pazdana. Innym ważnym miejscem jest góra w sąsiedniej diecezji. Wiele grup jest zachęcanych, aby szły tam na pielgrzymki. Sam odkryłem tę rzeczywistość trzech gór w Nowym Testamencie – Góra kazania, Góra Tabor, miejsce przemienienia i góra, gdzie zaprowadziła Jezusa droga krzyżowa, Golgota. Wszyscy, którzy idą tymi szlakami odkrywają nową rzeczywistość – podkreślił kapłan.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO