Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Andrzej Kaleta w rocznicę święceń: Za mną piękny i pracowity czas

sobota, 09 grudnia 2023 18:12 / Autor: Karolina Posłowska
Biskup Andrzej Kaleta w rocznicę święceń: Za mną piękny i pracowity czas
Biskup Andrzej Kaleta w rocznicę święceń: Za mną piękny i pracowity czas
Karolina Posłowska
Karolina Posłowska

Dziś, 9 grudnia 2023 r. przypada kolejna rocznica święceń biskupich ks. Andrzeja Kalety. W rozmowie z Radiem eM podsumował sześć lat swojej posługi.

Ksiądz biskup przyznał, że czas i w jego przypadku biegnie i to bardzo szybko.

— Sprawdziły się słowa starożytnych, którzy mówili Tempus fugit (z łac. czas ucieka). Nie tak dawno poznawałem nowe obowiązki, które pełnie jako biskup pomocniczy. Spotkałem się z ogromną życzliwością. Zarówno od biskupów, ordynariusza, drugiego biskupa pomocniczego, czy kapłanów.

Biskup Kaleta podkreślił, że spotkania z innymi kapłanami dają mu bardzo dużo. Kiedy w innej perspektywie, wspólnie mogą rozmawiać o sprawach bardzo ważnych – dotyczących wiary, ludzi, czy też potrzeb dnia codziennego.

— Zawsze cieszę się, gdy można w czymś pomóc i skrócić drogę w dotarciu do czegoś dobrego — dodał ksiądz biskup.

W rozmowie wspominał swoje zaangażowanie w Ruch Światło-Życie. Przyznał, że spotkania z młodymi ludźmi są dla niego źródłem radości i nowych doświadczeń.

— Pamiętam, kiedy byłem zaangażowany w Oazę i dzięki temu rozmawiałem z młodymi. Dziś to zaangażowanie jest mniejsze, ale jest to ta sama radość. Miło jest widzieć twarze z dawnych lat. Tych oazowiczów, którzy teraz są znacznie starszymi ludźmi, mającymi rodziny, dzieci i inne życie.  

Zwrócił uwagę, że ten czas jest pracowity, ale i jednocześnie piękny.

— Wizytacje, odwiedziny w szpitalach i szkołach, spotkania liturgicznie, to wciąż służenie Kościołowi, ale nieco inaczej.

Biskup Andrzej Kaleta zdradził, że w przyszłość patrzy z optymizmem.

— Człowiek jest istotą wierzącą, otwartą na Pana Boga. Niestety, przez codzienny pośpiech traci ten kontakt z Jezusem, a tym samym - z drugim człowiekiem. Moja misja polega na przypominaniu o tym sobie, a zwłaszcza wiernym.

Kapłan za zawołanie dla swojej posługi przyjął słowo: „Fidelitas”, czyli „Wierność”.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO