Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Andrzej Kaleta: Tylko miłość ma siłę, by sięgnąć poza granice śmierci

poniedziałek, 02 listopada 2020 21:01 / Autor: Marzena Rygiel
Biskup Andrzej Kaleta: Tylko miłość ma siłę, by sięgnąć poza granice śmierci
Biskup Andrzej Kaleta: Tylko miłość ma siłę, by sięgnąć poza granice śmierci
Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

– W Dzień Zaduszny, 2 listopada, wspominamy wszystkich wiernych zmarłych. Prosimy Boga, który jest Panem życia i śmierci, aby ocalił ich ze względu na naszą miłość – mówił podczas Mszy świętej w kieleckiej bazylice katedralnej biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta. 

– „Modlitwa za zmarłych jest zawsze spojrzeniem śmierci w oczy”. Kiedy zatrzymujemy się nad grobami, nie uciekamy od myśli o naszej własnej śmierci. Boimy się jej, ale mamy też świadomość, że życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci jest tak wielkim darem, że domaga się kontynuacji. Nasza modlitwa za zmarłych wyraża nadzieję na ciąg dalszy i ponowne spotkanie z nimi – mówił biskup. 

Pasterz w swojej homilii wspomniał także o duszach czyśćcowych.

– Czyściec jest nazywany cierpiącą częścią Kościoła, która trwa w stanie pokuty. To nie Bogu jest ona potrzebna, ale nam, ludziom obciążonym skutkami grzechów. Pokuta zawsze wiąże się ze zmaganiem, czyli bólem serca, które chce kochać Pana Boga i innych, ale jeszcze tego nie potrafi. Nasze wsparcie modlitewne należy okazywać tym, którzy przeżywają swoje rekolekcje czyśćcowe przed wejściem do Nieba – nauczał biskup.

Duszpasterz polecił naszej pamięci osoby, które wyprzedziły nas w drodze do wieczności. Wśród nich wymienił między innymi księży i biskupów spoczywających w podziemiach bazyliki. 

– Pamiętajmy o naszych zmarłych krewnych i przyjaciołach, ale też o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, wiarę i kościół. To oni dochowali wierności Bogu i ludziom, zbudowali świat chrześcijański na fundamencie Ewangelii i przekazali go nam. My jesteśmy ich dziedzicami i bardzo ważne jest, aby teraz nasze pokolenie dochowało wierności im oddając im cześć. Do pamięci o nich przynagla nas miłość, która jest ogromnie cenna w Bożych oczach – podsumował biskup Andrzej Kaleta.

Mszy Świętej w katedrze przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. 

Posłuchaj całej homilii: 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO