Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Paliwo z tekstyliów do Cementowni Ożarów

poniedziałek, 23 stycznia 2017 13:12 / Autor: Radio eM
Paliwo z tekstyliów do Cementowni Ożarów
Paliwo z tekstyliów do Cementowni Ożarów
Radio eM
Radio eM

36 tys. ton paliwa alternatywnego z tekstyliów trafi do Cementowni Ożarów z Vive Textile Recycling do czerwca 2019 roku. Jest to możliwe dzięki rozbudowanej za 2,7 mln zł linii produkcyjnej kieleckiej firmy.

 

Vive Textile Recycling i Grupa CRH Ożarów S.A. podpisały niedawno trzyletni kontrakt na produkcję i dostarczenie paliwa alternatywnego dla Cementowni Ożarów. Jak informuje kieleckie przedsiębiorstwo, umowa będzie obowiązywać do końca czerwca 2019 roku. Rocznie będzie trafiało tam 12 tys. paliwa.

Właściwości paliwa alternatywego paliwa z tekstyliów zachwala prezes Vive Bertus Servaas. -  Jego zaletą są osiągane parametry - wysoka wartość opałowa, mała zawartość chloru oraz niska wilgotność. Oprócz wysokiej jakości paliwa, zastosowana technologia pozwala nam zaoszczędzić około 30% energii w porównaniu z innymi rozwiązaniami o zbliżonej wydajności. Ponadto, dzięki specjalnemu systemowi załadunku i transportu za jednym razem możemy zawieźć do cementowni blisko 50% więcej paliwa alternatywnego niż na tradycyjnych przyczepach z ruchomą podłogą – powiedział. Jego zdaniem w ten sposób można w 100 proc. zagospodarować surowiec, który trafia do kieleckiej firmy. 

 Jak informuje Vive - Proces przygotowania alternatywnego paliwa polega na przetworzeniu odpadowej odzieży używanej, która po przejściu przez proces sortowania nie znajduje innego zastosowania. Zanim materiał trafi do  produkcji, przechodzi on przez stanowisko kontroli jakości oraz przez detektor metali. Następnie materiał ulega rozdrobnieniu i prasowaniu. Tak przygotowany produkt jest dostarczany do Cementowni Ożarów. 

Szacuje się, że w Polsce wytwarza się ok 2,5 mln ton odpadów tekstylnych rocznie, z czego połowa nadaje się do odzysku. Grupa Vive jest inicjatorem nurtu „Textile Upcycling” – czyli takiego przetwarzania odpadów, by powstały z nich produkty o wyższej jakości, niż sam surowiec. 

 

mjk

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO