Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Włoszczowa przygotowuje się na 10. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu

czwartek, 08 czerwca 2017 10:02 / Autor: Radio eM
Włoszczowa przygotowuje się na 10. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu
Włoszczowa przygotowuje się na 10. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu
Radio eM
Radio eM

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie przygotowuje się do uroczystości związanych z 10. rocznicą koronacji Obrazu Matki Bożej Włoszczowskiej - Opiekunki Rodzin koronami papieskimi. Głównie uroczystości zaplanowano na poniedziałek 12 czerwca. Jednym z darów parafii jest bogata polichromia w Sanktuarium, obrazująca sceny z życia Maryi.

Choć koronacja słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Włoszczowskiej odbyła się 3 czerwca 2007 roku, uroczystości związane z 10. rocznicą tego wydarzenia odbędą się 12 czerwca. Jak wyjaśnił w rozmowie z Radiem eM dziekan i proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP, ks. prałat Zygmunt Pawlik, wynika to z faktu, że odpust we włoszczowskiej parafii jest świętem ruchomym. - Jest obchodzony zawsze w poniedziałek po uroczystości Trójcy Świętej, która to uroczystość jest uzależniona od terminu Wielkanocy. W tym roku, odpust wypada 12 czerwca - powiedział ks. prałat Zygmunt Pawlik.

O 15. rozpocznie się Msza Święta z błogosławieństwem dzieci.  - Ta msza weszła już w tradycję Włoszczowy. Z całej okolicy, bardzo licznie przyjeżdżają rodzice ze swoimi pociechami. Biskup indywidualnie błogosławi wszystkie dzieci - powiedział.

Dwie godziny później o 17. rozpocznie się uroczysta Msza Święta z okazji 10. rocznicy koronacji obrazu. Będzie jej przewodniczył Ordynariusz Diecezji Kieleckiej ks. bp Jan Piotrowski. - Diecezja zaprasza, również my, nasza parafia. Zapraszamy naszych rodaków z Włoszczowy, zapraszamy wszystkich księży, którzy tutaj we Włoszczowie pracowali no i oczywiście wszystkich księży, którym droga jest Matka Boża Opiekunka Rodzin - zaznaczył ks. prałat. Zwrócił uwagę, że współczesna rodzina wystawiona jest na liczne próby i trzeba wypraszać u Matki Bożej błogosławieństwa dla dobrych małżeństw i chrześcijańskich rodzin.

W związku ze zbliżającymi się uroczystościami w parafii trwają właśnie Misje Święte. Prowadzą je ks. Dariusz Gącik - wikariusz generalny w Kurii Diecezjalnej w Kielcach oraz ks. Andrzej Kaszycki proboszcz parafii Św. Jadwigi w Kielcach. 

Darem parafii jest odnowienie Sanktuarium. Pojawiło się nowe oświetlenie, media, monitoring. To co szczególnie zauważają osoby odwiedzające kościół jest bogata polichromia nawiązująca do scen z życia Matki Bożej. Wnętrze zdobi także marmuryzacja ścian.

- Nie wiemy jak było na początku, po wybudowaniu kościoła, czy była jakaś polichromia. Po jego spaleniu w 1784 roku i odbudowie nie otrzymał on polichromii. W późniejszym czasie miejscowi artyści pomalowali kościół, jednak konserwatorzy uznali, że tamte polichromie nie przedstawiają żadnej wartości artystycznej, dlatego przeszło trzydzieści lat temu, kiedy odnawiano kościół, została ona usunięta - wyjaśnił ks. prałat Zygmunt Pawlik.

Nowa polichromia, choć utrzymana w duchu epoki barokowego kościoła jest nowoczesnym rozwiązaniem. - Nie chcieliśmy przekłamywać historii - powiedział proboszcz. Powstająca polichromia została wybrana z dwóch projektów. Większą akceptację konserwatorów zyskał projekt przygotowany przez Tadeusza Borkowskiego.Jak wyjaśnia ks. Pawlik jej temat nawiązuje do scen z życia Matki Bożej.  Nad ławkami w nawie kościoła jest obraz "zaśnięcie Matki Bożej"  - on w tej chwili jest jeszcze niewidoczny, nie jest ukończony, są jeszcze rusztowania - powiedział. W transepcie między kaplicami można podziwiać już obraz "Wniebowzięcie Matki Bożej" , natomiast w prezbiterium "Ukoronowanie Najświętszej Marii Panny na Królową Nieba i Ziemi."  Znaleźli się tam również współcześni święci: Jan Paweł II, siostra Faustyna, Brat Albert i Masymilian Kolbe.

W prawej kaplicy bocznej umieszczono obraz "Zesłanie Ducha Świętego" - Postać Matki Bożej jest tam wyraźnie eksponowana. Choć zesłanie Ducha Świętego na Maryję dokonało się w czasie Zwiastowania, tutaj również podczas Zesłania Ducha świętego ten akt miał szczególne znaczenie. Maryja stała się przecież Matką Kościoła, który rozpoczynał swoje działanie własnie od tego wydarzenia - opisuje ks. prałat Pawlik. W lewej kaplicy bocznej w ramach ze sztukaterii znalazło się czterech ewangelistów z ich symbolami.  

Początki kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie sięgają pierwszej połowy XVII wieku. Stoi on w miejscu gdzie dokonały się objawienia Matki Bożej, w latach 1642-1643 (pierwsze objawienie 27 maja 1642 roku) Jak czytamy na stronie internetowej parafii - od tego też czasu można mówić o początkach sanktuarium maryjnego. Po zbadaniu prawdziwości objawień i wydaniu rozporządzenia przez ówczesnego prymasa Polski arcybiskupa gnieźnieńskiego Macieja Łubieńskiego, rozpoczęto budowę kaplicy, którą konsekrowano w 1648 roku. Wzrastający kult Matki Bożej Włoszczowskiej przyczynił się do rozbudowy kaplicy, a wreszcie do budowy kościoła murowanego.

3 czerwca 2007 roku miało miejsce ukoronowanie obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus . Stolica Apostolska pozytywnie  ustosunkowała się prośby biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana na koronację zabytkowej ikony i wyraziła zgodę na ozdobienie skroni Jezusa i Maryi papieskimi diademami. Uroczystościom zorganizowanym na stadionie,przewodniczył kardynał Henryk Gulbinowicz.

mjk

Poniżej prezentujemy zdjęcia nowej polichromii (źródło: parafia-wloszczowa.pl)

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO