CIEKAWOSTKI

Wielkie sukcesy kieleckiego klubu szachowego w prestiżowym turnieju

piątek, 14 czerwca 2019 20:33 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Drugie miejsce w klasyfikacji ogólnej, pierwsze miejsce wśród kobiet i wyrównany mecz 13-letniej zawodniczki z międzynarodowym mistrzem – to największe sukcesy, z jakimi wrócił z prestiżowego turnieju we francuskim Orange klub szachowy Victoria Komplexbud Kielce.

W zmaganiach w Prowansji wzięło udział stu szachistów, w tym międzynarodowy mistrz Guilliaume Lamard i kilku mistrzów rankingowych. Drugie miejsce zajął zawodnik klubu Victoria Komplexbud Kielce, Daniel Trybuś. To jednak nie koniec, bo w pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze dwóch kielczan: Paweł Bartkiewicz, który uplasował się na szóstej pozycji i Anna Przepióra z dziesiątym wynikiem w turnieju. Zajęła ona jednocześnie pierwsze miejsce wśród kobiet. Pozycję niżej uplasowała się zaś Julianna Libura. – Francuzi dziwili się, jak to było możliwe, że przy niskich rankingach naszych zawodników udało nam się zająć tak wysokie pozycje. Trzeba także dodać, że we Francji graliśmy w szachy szybkie, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni – mówi Radiu eM Kielce Leszek Jarosz, prezes kieleckiego klubu.

Na tym jednak sukcesy Victorii Komplexbud Kielce w Orange się nie kończą. Kielczanie wygrali także w trzech grupach rankingowych, a utalentowana 13-letnia Monika Anyż stoczyła zażartą walkę z mistrzem międzynarodowym Guilliaume Lamardem. – Była ta najdłuższa partia turnieju, która wzbudziła ogromne zainteresowanie. Remis wisiał na włosku, co byłoby niesamowitym sukcesem – zauważa Leszek Jarosz.

Zawodnicy, oprócz zmagań szachowych, mieli okazję do zwiedzania miasta Orange i spotkania z merem, a francuska prasa określiła ich jako „ambasadorów Kielc”.

(zdjęcia: Leszek Jarosz)