Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Recepta online - jakie choroby można za jej pomocą leczyć?

czwartek, 18 kwietnia 2024 13:47 / Autor: Paweł Michalec
Recepta online - jakie choroby można za jej pomocą leczyć?
Recepta online - jakie choroby można za jej pomocą leczyć?
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Wśród obszarów, w jakich cyfryzacja zrobiła ogromny postęp, możemy wymienić służbę zdrowia. Jednym z rewolucyjnych rozwiązań, które wpłynęło zarówno na pracę lekarzy, jak i wygodę oraz łatwiejszy dostęp do usług medycznych, jest recepta online. Przy jakich schorzeniach można z tej opcji skorzystać?

Czym jest recepta online?

Zacznijmy od tego, że recepta online jest odpowiednikiem tradycyjnej recepty i są na niej dokładnie takie same informacje. Będą to m.in. dane osobiste pacjenta, rodzaj leku, jego dawka, data wystawienia. Recepta online zyskała swoją popularność podczas pandemii, ale ponieważ wiąże się z licznymi zaletami, całkowicie wyparła klasyczne recepty. Wystawianie trwa krócej, mniejsze jest ryzyko błędów, w tym farmaceuta nie będzie miał trudności z odczytaniem. Idąc dalej tym tropem, łatwo się domyślić, że korzysta się z niej w tych samych przypadkach, co w przypadku wersji papierowej.

Przy jakich chorobach recepta online?

Jak już wyjaśniliśmy, recepta online jest wystawiana w takich samych przypadkach, jak recepta w formie tradycyjnej. Tym samym, lekarz wypisuje ją przy różnych jednostkach chorobowych. Mogą być na niej wypisane leki na choroby przewlekłe jak cukrzyca, choroby serca, choroby reumatyczne, czy astma. Jednocześnie są też przepisane antybiotyki i inne preparaty niezbędne w powszechnych infekcjach. Każdy lek, którego zakup wymaga recepty, może być wpisany na dokumencie online.

Kto wystawia receptę online?

Jak już wiemy, e-recepta całkowicie wyparła swoją starszą papierową wersję, więc spotkamy się z nią właściwie w każdym gabinecie lekarskim. Jednocześnie otwarła zupełnie nowe możliwości. Dostaniemy ją nie tylko podczas wizyty stacjonarnej w przychodni, ale również wtedy, kiedy zdecydujemy się na wizytę online. Nie musimy więc czekać długo termin, by na przykład przedłużyć leki przyjmowane na stałe.

Może się jednak zdarzyć tak, że podczas wizyty online lekarz odmówi wystawienia recepty. Dzieje się tak w sytuacjach, kiedy są wyraźne przeciwwskazania lub zażywanie poszczególnych preparatów wymaga wykonania wcześniejszych badań i potwierdzonej diagnozy. Z tego względu, jeśli umawiamy się na wizytę online, zwłaszcza pierwszy raz, przygotujmy całą historię choroby, listę przyjmowanych leków, wyniki badań i wszystko to, co może pomóc lekarzowi.

Jak zrealizować receptę online?

Tutaj sprawa jest dosyć prosta. W zależności od tego, czy jesteśmy na wizycie stacjonarnej, czy odbywa się ona online, dostaniemy receptę w nieco innej formie. Może to być wydruk elektroniczny, który wizualnie przypomina klasyczną receptę, ale uzupełnioną o kod cyfrowy. Równie dobrze może to być kilkucyfrowy kod. W obu przypadkach kierujemy się do apteki. Wydruk wręczamy farmaceucie, a w przypadku kodu dyktujemy razem z numerem PESEL pacjenta. I to tyle. Receptę online zrealizujemy w każdej aptece i tak jak w przypadku poprzedniczki, musimy pilnować terminów. Kiedy upłynie data wskazana na recepcie, nie będzie jej można zrealizować.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO