CIEKAWOSTKI
Recepta online, czyli wygodne i bezpieczne rozwiązanie medyczne
Nie powinno nas dziwić, że w dobie dynamicznego rozwoju technologii coraz więcej dziedzin codziennego życia przenosi się do świata wirtualnego. Segment opieki zdrowotnej nie pozostaje w tyle pod tym względem. Elektroniczne recepty (czasem określane również jako tzw. e-recepty czy recepty online) zyskują na popularności ze względu na:
- wygodę,
- oszczędność czasu,
- efektywność.
Dzięki temu pacjenci mogą uniknąć straty czasu na dojazd do odległej placówki medycznej, a lekarze są w stanie szybko i precyzyjnie wystawić niezbędne dokumenty. W jaki sposób działają e-recepty, co należy zrobić, by móc je uzyskać oraz jakie korzyści niesie ze sobą to dość innowacyjne, żeby nie powiedzieć: rewolucyjne, podejście do przepisywania leków?
E-recepty, czyli innowacyjne rozwiązanie w zakresie opieki zdrowotnej
Współczesna medycyna wielkimi krokami wkracza w erę cyfrową, a elektroniczne recepty są jedynie jednym spośród wielu elementów tego trendu. W odróżnieniu od standardowych, tzn. papierowych recept, które dość łatwo można zgubić lub uszkodzić, e-recepty są dostępne online, tzn. w postaci elektronicznej. Taki stan rzeczy gwarantuje dostępność do dokumentu właściwie z dowolnego miejsca. Takie rozwiązanie jest w stanie przynieść korzyści
- pacjentom,
- personelowi medycznemu,
znacząco poprawiając proces przepisywania, realizacji i monitorowania w zakresie korzystania z leków.
Bezpieczeństwo i legalność e-recept. Co warto wiedzieć na ten temat?
Wątpliwości co do legalności e-recept, choć czasem spotykane, w gruncie rzeczy są nieuzasadnione. Elektroniczne recepty są bowiem:
- legalne,
- bezpieczne.
Obecnie lekarz ma prawo wystawić taką receptę, która następnie trafi — drogą elektroniczną — do systemu prowadzonego w ramach działalności Ministerstwa Zdrowia. Taki stan rzeczy sprawia, że apteki znajdujące się na terenie całego kraju są w stanie dostarczyć pacjentom przepisane leki w sposób, który jest skuteczny i efektywny. Telemedycyna, która stanowi fundament systemu e-recept, zyskała popularność szczególnie w okresie pandemii, pozwalają uporać się z niedogodnościami w postaci potrzebę częstych wizyt w gabinecie oraz, co jest równie ważne, minimalizując ryzyko zarażenia się chorobami zakaźnymi.
Realizacja i odbiór leków na e-receptę
Otrzymanie elektronicznej recepty daje nam możliwość swobodnego zakupu leków właściwie w dowolnej aptece na terenie całego kraju (oczywiście, o ile dana placówka zajmuje się dystrybucją danego leku). Taka recepta zawiera standardowe dane, podobnie jak ma to miejsce w przypadku standardowych, papierowych odpowiedników, a także unikalny czterocyfrowy kod, który jest niezbędny do jej zrealizowania.
Cały proces nie jest szczególnie skomplikowany; wymaga on jedynie podania farmaceucie numeru PESEL oraz kodu recepty. Co ważne, w przypadku obaw związanych z podawaniem PESEL istnieje możliwość przedstawienia farmaceucie dokumentu tożsamości lub okazania e-recepty na urządzeniu mobilnym.
Standardowo, termin ważności elektronicznej recepty wynosi trzydzieści dni od momentu jej wystawienia, aczkolwiek w przypadku pewnych kategorii leków, wśród których wyróżnia się w szczególności:
- antybiotyki,
- leki recepturowe,
termin ważności może być znacznie krótszy (jedynie 7 dni). Co ważne, dostępna jest możliwość częściowej realizacji recepty, co pozwala uniknąć konieczności zakupu wszystkich leków od razu.
Nie będzie chyba przesadą stwierdzenie, że elektroniczne recepty to swego rodzaju przełom w dziedzinie opieki zdrowotnej. Jest to rozwiązanie zapewniające pacjentom znaczną wygodę oraz dostępność, lekarzom zaś — efektywność w przepisywaniu leków.