CIEKAWOSTKI
Jak wyliczyć wiek swojego pupila?
Wiek psa jest bardzo istotny, nie tylko jeśli chodzi o kwestię zdrowotną, ale też wychowania czy odpowiedniego traktowania. Badania wykazały, że wiek psa jest zależny od jego rasy oraz wielkości.
Jak liczyć wiek psa?
Warto zaznaczyć, że wiek psa jest ważną kwestią poprawiającą komfort jego życia, pozwala nam również odpowiednio dobrać karmę, dostosować aktywność fizyczną, zapewnić mu odpowiednia tresurę, czy opiekę weterynaryjną.
Istotna rzeczą, dzięki której możemy oszacować wiek psa jest jego wygląd.
Pierwszą kwestią jego uzębienie- zęby młodego psa są mocne i białe, zaś u dojrzałych psów pojawia się kamień nazębny, zęby ścierają się i staja się żółte, ponadto występują ubytki. Wypadanie zębów u psa następuję po 10 roku życia.
Starsze "psie" lata mają wspólną cechę z ludzkim starzeniem- u psów pierwsze siwe włosy mogą pojawić się już około 5 roku życia.
Kolejną istotną cechą są oczy. Zazwyczaj mętne są oznaką starości. Wraz z wzrostem lat naszego pupila możemy zaobserwować znaczne pogorszenie wzroku, co prowadzi na przykład do problemów z poruszaniem. Zamglone oczy u psa zaś mogą świadczyć o chorobie oczu, typową z resztą dla seniorów, zaćmie lub jaskrze.
Starsze psy możemy także poznać po zachowaniu, które zmienia się wraz z wiekiem. Stają się spokojniejsze, mają mniejszą skłonność do aktywności fizycznej czy zabawy.
Ludzkie lata, a psie
Wraz z upływem lat zmienia się nasze zachowanie. Tak samo jest u psów. Jednak choć etapy psiego życia są podobne do ludzkich, to przebiegają one w innym czasie. Młode psy dojrzewają szybciej niż nastoletni człowiek, ale proces ten jest zależny od ich wielkości. Oczywistym jest, że na wiek pupila ma tez wpływ stan zdrowia i geny.
Stara metoda przeliczania wieku psa polega na przyjęciu, że jeden ludzki rok to siedem lat psiego życia. Jest to jednak zbyt uproszczony przelicznik, nie istnieje bowiem uniwersalny przelicznik wieku.
Zatem jak obliczyć wiek psa?
Na podstawie umieszczonej poniżej tabeli, w której uwzględniono rozmiar i wagę, możemy obliczyć jego wiek. Należy jednak podkreślić, że przeliczanie wieku psa na ludzki jest orientacyjne, ponieważ nie bierze się pod uwagę stanu zdrowia, rasy czy genów.
Czy małe psy żyją dłużej?
Często słyszymy teorię, że małe psy żyją dłużej, jednak teza ta nie została potwierdzona badaniami naukowymi. Istnieje natomiast prawdopodobieństwo, że dłuższy wiek małego psa zależny jest od jego tempa rozwoju. Rozwijają się wolniej niż duże psy, które rosną szybciej obciążając tym samym swój organizm i obniżając odporność. Dodatkowo ma to znaczenie u kundelków, których geny są dużo bardziej zróżnicowane niż u psów rasowych, co także ma wpływ na długość ich życia. Rekordzistami psiego wieku są rasy takie jak shih tzu, chihuahua, pudel miniaturowy i pinczer miniaturowy. Mogą dożyć nawet 20 lat!