Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jak wybrać korzystne ubezpieczenie na życie?

poniedziałek, 16 maja 2022 09:39 / Autor: Jowita Plech
Jak wybrać korzystne ubezpieczenie na życie?
Jak wybrać korzystne ubezpieczenie na życie?
Jowita Plech
Jowita Plech

Polisa na życie zachęca przede wszystkim atrakcyjną ceną, która podawana jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Żeby jednak wybrać korzystny wariant, należy przede wszystkim sprawdzić wiele ważnych szczegółów, od których będzie zależeć to, jak duże odszkodowanie będziemy mogli uzyskać oraz czy w ogóle dojdzie do jego wypłaty.

Jak szybko znaleźć ubezpieczenie na życie?

Wyszukanie odpowiedniego ubezpieczenia na życie nie jest trudnym procesem. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarek internetowych, gdzie wypełniamy krótkie informacje w formularzu i poznajemy szczegóły polis różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Możemy załatwić wszystko przez internet albo umówić się na spotkanie w oddziale lub z agentem.

Istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń na życie. Wybierając konkretną opcję, warto zwrócić uwagę na takie cechy jak:

  • rodzaj ubezpieczenia - wyłącznie ochrona czy ochrona plus oszczędzanie,
  • ryzyko - tylko podstawowe czy również dodatkowe,
  • wyłączenie odpowiedzialności - kiedy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania,
  • jaka jest suma ubezpieczenia - czyli informacja dotycząca tego, ile maksymalnie możemy uzyskać świadczenia,
  • wysokość składki - od czego zależą wszystkie koszty,
  • miejsce zakupu polisy - gdzie znajdziemy najkorzystniejszą ofertę.

Jaki rodzaj ubezpieczenia na życie wybrać?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy ochronne, mieszane, indywidualny albo grupowe. Należy więc na początek dokładnie określić swoje potrzeby i możliwości finansowe, aby na tej podstawie wybrać odpowiedni wariant.

Tradycyjnym ubezpieczeniem jest polisa ochronna, gdzie całość wpłaconej składki będzie później wypłacona w odszkodowaniu. Polisa indywidualna może chronić nawet 10 osób, ale wyłącznie w wariancie rodzinnym. Polisa grupowa natomiast zawierana jest w miejscu pracy albo w szkole, czyli na przykład dla dziecka w imieniu rodzica.

Ubezpieczenie na życie może mieć różny czas trwania umowy. Najczęściej jest to 12 miesięcy, ale może to być również 5, 10 czy nawet 25 lat. Polisa kończy się zwykle w momencie osiągnięcia 75. roku życia lub wcześniej w zależności od podpisanej umowy. Bezterminowe produkty są przeznaczone wyłącznie dla starszych osób, które z uwagi na swój podeszły wiek albo stan zdrowia nie są kwalifikowane do polisy na czas określony.

Kiedy uzyskamy odszkodowanie, a kiedy nie?

Podstawowe ubezpieczenie na życie chroni od zgonu w wypadku komunikacyjnym, w wyniku nieszczęśliwego wypadku, urazów ciała, poważnego zachorowania, trwałego inwalidztwa, wypadku w pracy, leczenia szpitalnego, operacji chirurgicznej czy narodzin dziecka.

Odszkodowanie nie zostanie wypłacone w sytuacji, gdy ubezpieczony popełni samobójstwo, dokona udziału w przestępstwie, przedawkuje leki, dozna urazów ciała pod wpływem alkoholu, zachoruje na chorobę, która nie znajduje się w pakiecie ubezpieczeniowym, przekroczy limit zdarzeń, np. wizyt domowych lekarza czy pielęgniarki.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO