CIEKAWOSTKI
Questing na jesień – odkryj cztery nowe trasy w regionie
Bałtów, Ciekoty, Brody i Huta Szklana – w tych małych miejscowościach województwa świętokrzyskiego powstały questy, czyli angażujące gry terenowe prezentujące atrakcje turystyczne regionu.
Czym jest questing?
Chodź sama nazwa „questing” może brzmieć obco, to kryją się pod nią elementy znane każdemu z gier terenowych czy harcerskich podchodów. Zabawa polega na przejściu nieoznakowanych w terenie tras, na końcu których znajduje się symboliczny skarb.
Po drodze nie prowadzi jednak żaden szlak - o tym, którędy należy iść,turyści dowiadują się z umieszczonych w opisie przejścia zagadek i rebusów. Rozwiązanie łamigłówek znajduje się w terenie: elementy hasła kryją się na budynkach, tablicach informacyjnych czy starych kapliczkach.
Trasy, które tą jesienią powstają w Świętokrzyskiem powstały na zlecenie Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, która pozyskała na ten cel środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jak mówi prezes ROT, Marcin Piętak, questing to świetne uzupełnienie atrakcji turystycznych regionu, zwłaszcza na obszarach wiejskich.
- Zabawa jest zatem pretekstem do tego, by zatrzymać się w danym miejscu na dłużej, przyjrzeć się zabytkom i przyrodzie – mówi Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. – To doskonały sposób, by aktywnie i ciekawe zwiedzać małe miejscowości regionu świętokrzyskiego.
Jak questować?
By wziąć udział w grze należy pobrać opis trasy, który znajduje się na oficjalnym portalu turystycznym www.swietokrzyskie.travel i na stronie www.questing.pllub bezpośrednio w danej atrakcji turystycznej. Następnie wystarczy pojawić się na miejscu startu i uważnie czytać wskazówki. Przydadzą się tez wygodne buty i długopis.
4 trasy, 4 różne historie.
Za nami oficjalne otwarcie dwóch tras – w Bałtowie i Ciekotach.
Pierwszy z nich – „Wspomnienie jak kamień”– to historia ekipy, która w latach 60. XX wieku kręciła w Bałtowie film. Co to za produkcja i jak nazywał się jej reżyser? Tego dowiedzą się ci, którzy zdecydują się przejść całą trasę. Quest zachęca turystów, by po zwiedzeniu Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego zostać na dłużej i przekonać się, że Bałtów to nie tylko dinozaury.
Na drugą trasę możemy wyruszyć w okolicach Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Po Żeromszczyźnie oprowadzi nas młody Stefan Żeromski, który spędził tu swoje dzieciństwo. W queście nie brakuje zatem wspomnień o rodzicach pisarza i kilku łobuzerskich wybrykach młodego Stefanka.
Już pod koniec września swoją premierę będą miały 2 kolejne questy. Jeden odkryje przed nami tajemnicę Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej – miejscowości u stóp Świętego Krzyża. Trasa będzie podróżą nie tylko w przestrzeni, ale i czasie.Spotkamy przedstawicieli dawnych zawodów i… świętokrzyskie czarownice.
Ostatni quest natomiast pokazuje, że zalew Brodach to więcej niż doskonałe miejsce do relaksu. Okolica ta skrywa bowiem wiele ciekawych i mrożących krew w żyłach historii. Jakich? Przekonaj się i wyrusz na szlak!
Questy powstały dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Razem dla regionu
Co ważne, questy powstały przy zaangażowaniu wolontariuszy – lokalnych patriotów, seniorów i lokalnych przewodników. To oni okazali się skarbnicą ciekawych historii, które znalazły swoje odzwierciedlenie w questach.
http://emkielce.pl/ciekawostki/foto-questing-na-jesien-odkryj-4-nowe-trasy-w-regionie#sigProGalleria9443bc3166