Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Drukarki - czym kierować się przy wyborze tego sprzętu?

piątek, 10 grudnia 2021 09:32 / Autor: Radio eM
Drukarki - czym kierować się przy wyborze tego sprzętu?
Drukarki - czym kierować się przy wyborze tego sprzętu?
Radio eM
Radio eM

Wybór drukarki, podobnie jak każdego innego sprzętu wymaga dobrego określenia jego ostatecznego przeznaczenia, częstotliwości używania oraz funkcji, które będą dla nas priorytetowe. Nie bez znaczenia jest też budżet, którym dysponujemy. Drukarki dzielą się generalnie na dwa typu: drukarki atramentowe oraz laserowe. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Będą się różnic między sobą w kwestiach takich jak szybkość druku, technologia jego wykonania oraz ostatecznej jakości, jaką one dają. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim wadom i zatem tych urządzeń, aby ostatecznie znaleźć odpowiedź na pytanie, które z nich będzie dla nas odpowiednie.

 

Drukarki atramentowa czy drukarki laserowe? 

Oba typy drukarek różnią się przede wszystkim technologią, która została wykorzystana do ich działania. Drukarki atramentowe, są dostępne dłużej na rynku i uznaje się je przez to jako przestarzałe. Nie jest to jednak słuszny pogląd, ponieważ w zakresie możliwości tego sprzętu wiele się zmieniało na przestrzeni lat. Drukarki laserowe postrzegana są jako dużo droższe i bardziej zaawansowane urządzenia. Jest to oczywiście prawdą, ale także w tej grupie możemy znaleźć znaczne zróżnicowanie zarówno pod względem ceny, jak i funkcjonalności.

Jak działa drukarka atramentowa? 

Druk wykonywany przy użyciu drukarki atramentowej polega na zadrukowaniu kartki poprzez rozprowadzenie na niej licznych kropli tuszu. Elementem drukującym jest głowica, która przesuwa pojemnik z atramentem. Odnośnie głowic stosuje się w drukarkach dwa rozwiązania. Może ona być stała, lub zintegrowana z pojemnikami z tuszem. Rozwiązanie pierwsze jest tańsze. Jednak posiada pewien znaczący mankament. W przypadku, gdy głowica nie będzie dokładnie i regularnie czyszczona, będzie ona zasychać w sposób, który obniży znacząco jakość wydruku. Można też przyjąć wariant, w którym dokonuje się jednoczesnej wymiany pojemnika wraz z głowicą, ale będzie on znacznie droższy.

Jak działa drukarka laserowa?

Drukarka laserowa do wykonywania wydruku wykorzystuje toner. Za rozprowadzanie jego cząstek na kartce papieru odpowiedzialny jest specjalny bęben światłoczuły. Jest on elementem, który zużywa się podczas korzystania, dlatego trzeba będzie go regularnie wymieniać. Kwestię tę trzeba uwzględnić w budżecie, ponieważ nie jest to element tani. Realny koszt wydruku, to zatem nie tylko pojedyncza strona i wykorzystanie tonera, ale też zużywanie się głowicy.

Zależnie od typu drukarki, bęben trzeba wymienić co 10 000 stron lub co kilkadziesiąt tysięcy stron wydruku. W niektórych modelach bęben jest zintegrowany z pojemnikiem tonera, co oznacza, że zostanie wymieniony automatycznie wraz z nowym tonerem. 

Jaka drukarka do domu?

Do użytku domowego, jeśli korzystanie z drukarki będzie bardzo sporadyczne, wystarczy zazwyczaj drukarka atramentowa. Technologia druku nie będzie w tym przypadku bardzo zaawansowana, ale jednocześnie wystarczająca do codziennej pracy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że taka drukarka będzie tańsza w zakupie. Jeśli jednak pracujemy z domu, albo wykonywane przez nas różnego rodzaju zadania wymagają od nas drukowania dużej ilości dokumentów, warto rozważyć zakup drukarki laserowej do domowego użytku. Funkcje takie jak automatyczny druk dwustronny, czy podajnik papieru na wiele kartek mogą znacznie ułatwić nam korzystanie z urządzenia. Nie bez znaczenia będzie też szybkość druku, która jest w tych urządzeniach znacznie bardziej ergonomiczna. 

Jaka drukarka do firmy?

Urządzenia biurowe, takie jak drukarki przeznaczone do firm muszą być przede wszystkim wydajne. Używane każdego dnia i produkujące wydruk liczny stron muszą odznaczać się bezawaryjnością i szybkością działania. Do użytku profesjonalnego sprawdzi się urządzenie wielofunkcyjne laserowe, które poza opcją drukowania będzie też dawało możliwość wykonywania kopii. Przydatna może być też możliwość drukowania różnych nietypowych formatów, jak koperty lub etykiety. Technologia druku powinna zapewniać możliwość wykonywania druków o dosyć wysokiej jakości, które będą istotne w przypadku ważnych dokumentów firmowych. Dlatego najlepszym wyborem do użytku firmowego wydają się drukarki laserowe. Czas wydruku pierwszej strony, oraz kolejnych jest w nich na tyle zadowalający, że pozwala w krótkim czasie wydrukować nawet duże ilości dokumentów. Urządzenia laserowe będą droższe w zakupie, ale przy intensywnym użytkowaniu będzie to opłacalna inwestycja. Dodatkowe funkcje zniwelują konieczność dokupienia kolejnych urządzeń.  

Jakie są koszty eksploatacji drukarki?

Z reguły im tańsze jest urządzenie w zakupie, tym droższe w eksploatacji. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie danego modelu, warto sprawdzić, czy przypadkiem tani model drukarki nie będzie wymagał dokupowania bardzo drogich tuszy. Często tani zakup jest jednak mniej ekonomiczny, biorąc pod uwagę drukowanie. Na koszty użytkowania drukarki, składa się też jej awaryjność. Jeśli po kilkuset wydrukowanych stron zużywa się zazwyczaj jeden z elementów, będzie wpływało to znacząco na realny koszt wydruku pojedynczej kartki. Warto to brać pod uwagę podejmując decyzję o zakupie. 

 

Vobis - to jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce

Od 26 lat w ofercie znajdziesz produkty takie jak m.in. komputery, urządzenia mobilne, sprzęt RTV oraz AGD.

Sklep Vobis to atrakcyjna oferta obejmująca drukarki laserowe oraz atramentowe (kolorowe / monochromatyczne) znanych i cenionych producentów, czyli między innymi:

 • HP,
 • Epson,
 • Canon,
 • Brother,
 • Kyocera,
 • Dymo,
 • Lexmark,
 • Philips,
 • Samsung,
 • Xerox,
 • OUKITEL,
 • Konica Minolta,
 • Oki,
 • Ricoh.

 

Adres firmy:ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 1,70-200 Szczecin

Telefon (pn-pt: 8:00 - 20:00; sob: 8:00 - 17:00):+48 91 40 40 843

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzin:https://vobis.pl/

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------

Skutecznie działania w zakresie reklamy w Interncie:

 • Kampanie Google Ads
 • Pozycjonowanie stron 
 • Content Marketing
 • Social Media Marketing

Agencja SEM SEO SEMPIRE 

www.sempire.pl

------------------------------------------------------------------

undefined

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO