Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

W jaki sposób zarejestrować firmę w Polsce?

poniedziałek, 21 października 2024 09:30 / Autor: Paweł Michalec
W jaki sposób zarejestrować firmę w Polsce?
W jaki sposób zarejestrować firmę w Polsce?
Paweł Michalec
Paweł Michalec

Wiele osób nie lubi pracy na etacie i marzy o tym, aby mieć własną firmę. Okazuje się, że nie ma w tym niczego trudnego i niemalże każdy może rozpocząć swoją przygodę z prowadzeniem własnego biznesu. Może być to jednoosobowa działalność gospodarcza, nie trzeba nikogo zatrudniać. Pojawia się jednak pytanie, czy konieczne jest założenie JDG? Czy działalność trzeba zawsze zarejestrować?

Rejestracja firmy w Polsce jest obowiązkowa?

Mając już pomysł na prowadzenie własnej firmy, można przystąpić do stworzenia biznesplanu. Potem przychodzi czas na rozważenie tego, jak dokładnie ma wyglądać biznes. Trzeba rozpisać wszystko szczegółowo. Lokalizacja także ma znaczenie. Niektórzy decydują się na prowadzenie biznesu w domowym zaciszu. Inni wynajmują lokal. Można także zajmować się wszystkim z poziomu biura online. Możliwości jest wiele. Pojawia się jeszcze kwestia zarejestrowania swojej firmy. Okazuje się, że nie zawsze jest to konieczne. W niektórych przypadkach nie trzeba tego robić.

Sprawdź również: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Kto nie musi rejestrować swojego biznesu?

W większości przypadków prowadzenie działalności gospodarczej wymaga jej uprzedniego zarejestrowania, czyli zgłoszenia w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli się tego nie zrobi, pojawią się prędzej lub później negatywne konsekwencje. Warto jednak od razu zaznaczyć, że nie każdy musi rejestrować firmę w Polsce. Możliwe jest prowadzenie nierejestrowanej działalności, ale trzeba spełnić określone warunki.

Firmy nie trzeba rejestrować w przypadku niskiego przychodu. Działalność musi być zorganizowana, przynosić zarobek. Konieczne jest także prowadzenie jej we własnym imieniu i w sposób ciągły. Jeśli jednak nie przynosi zbyt dużych zysków, nie ma konieczności jej rejestrowania w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Firma może być nierejestrowana pod warunkiem, że:

  • Miesięczny przychód wynosi mniej niż połowa minimalnego wynagrodzenia.
  • Nie prowadzi się działalności w ramach spółki cywilnej.
  • Nie trzeba mieć koncesji, zezwoleń ani wpisu do rejestru działalności regulowanej.
  • Przedsiębiorca w ciągu pięciu ostatnich lat nie miał założonej firmy.
  • Przedsiębiorca jest osobą fizyczną.

Prowadzenie działalności wiąże się z koniecznością zadbania o księgowość

Jeśli ktoś chce mieć własną firmą, nawet jeśli ma być to jednoosobowa działalność osobowa na małą skalę, musi zająć się szeroko pojętą księgowością. Ma to kluczowe znaczenie, bo nawet najmniejsza pomyłka może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. O księgowości powinno się pomyśleć już na etapie jej zakładania. Obecnie nie ma z tym problemu, bo każdy ma wiele opcji do wyboru.

Można zdecydować się na prowadzenie księgowości we własnym zakresie. Wymaga to jednak doświadczenia i specjalistycznej wiedzy, która dodatkowo musi być na bieżąco aktualizowana. Ryzyko popełnienia błędu jest spore, a przedsiębiorca w takiej sytuacji odpowiada własnym majątkiem. Prowadzenie samodzielnie księgowości pochłania sporo czasu, przez co może go zabraknąć na rozwijanie firmy, pozyskiwanie klientów, promocje itd.

Kolejnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług biura rachunkowego. Jest to godna polecenia alternatywa dla własnej księgowej. Przy jednoosobowej działalności gospodarczej zatrudnianie kogoś nie ma sensu. Zdecydowanie taniej, szybciej i bezpieczniej będzie wybrać outsourcing usług księgowych. Nie trzeba nawet udawać się osobiście do biura rachunkowego. Większość spraw załatwia się zdalnie, dotyczy to także obiegu dokumentów. Biuro rachunkowe ma wielu specjalistów z różnych dziedzin. Robi niezbędne zestawienia, raporty. Sporządza niezbędną dokumentację i reprezentuje przedsiębiorcę przed urzędami. Płaci się za konkretne działania.

Sprawdź ofertę sprawdzonego biura rachunkowego online: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe.

W jaki sposób zarejestrować firmę? Potrzebny będzie wniosek CEIDG-1

Osoby chcące zarejestrować swoją firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, muszą wypełnić konkretny wniosek, a mianowicie CEIDG-1. Jest on dostępny online, wystarczy wejść na oficjalną stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, pobrać wniosek, po czym go wypełnić, podpisać i wysłać. W ten sposób przedsiębiorca zostanie wpisany do ewidencji i Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej. Jest to niezbędne do tego, aby został przyznany numer NIP. Ma go każda firma, posługuje się nim między innymi podczas wystawiania faktur.

Wszelakie informacje na temat JDG znaleźć można tutaj: https://www.ifirma.pl/jednoosobowa-dzialalnosc-gospodarcza-kompendium-2024.

Wniosek CEIDG-1 można złożyć na różne sposoby

Wniosek CEIDG-1 można składać do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na wiele sposobów. Dla większości osób najwygodniej będzie zarejestrować się w systemie CEIDG, po czym wypełnić wniosek online. Następnie pozostaje go wydrukować i zanieść osobiście do dowolnego urzędu miasta lub gminy. Warto od razu zaznaczyć, że nie wymaga się, aby wniosek oddać w miejscu zamieszkania/wykonywania pracy lub w miejscu siedziby firmy. Jest to wobec tego duże udogodnienie, oszczędność czasu.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobrać wniosek z urzędu gminy/miasta, po czym go wypełnić i złożyć w wybranej placówce. Jak widać, nie potrzeba nawet do tego dostępu do internetu. Wniosek CEIDG-1 można też wypełnić i złożyć online. Jeśli ktoś ma profil zaufany EPUAP, to może nawet podpisać dokument przez internet. Wszystko odbywa się zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu. Zakładanie własnej firmy jeszcze nigdy nie było tak łatwe i szybkie, więc warto skorzystać z takiej przystępnej opcji.

Po złożeniu wniosku CEIDG-1 pozostaje oczekiwać na przyznanie numeru NIP. Nastąpi to w ciągu siedmiu dni roboczych, od daty jego zarejestrowania w systemie. Zdecydowanie szybciej jest z numerem REGON. Już następnego dnia roboczego od złożenia wniosku zostanie on przyznany przedsiębiorcy. W jakiej formie otrzyma ona oba numery? Zostaną one wysłane na adres mailowy, który podaje się w formularzu.

Zarejestrowanie firmy w ZUS

Osoba chcąca mieć własną działalność gospodarczą, stanie się płatnikiem i osobą ubezpieczoną w systemie ZUS. Konieczne stanie się opłacanie odpowiednich składek. Trzeba traktować je jako koszty. Jeśli prowadzony biznes ma być jedynym źródłem dochodu, wypełnia się ZUS ZUA. Z kolei przy innych źródłach dochodu na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin nie trzeba już ponownie korzystać z dobrowolnego ubezpieczenia społecznego. Wystarczy wypełnić wniosek ZUS ZZA.

Warto też wiedzieć, że osobom, które pierwszy raz zakładają firmę lub prowadziły własny biznes ponad pięć lat temu, mogą liczyć na różne ulgi w postaci ulgi na start i preferencyjnych składek. Warto zastanowić się także nad małym ZUSem+ (płaci się składki w wysokości uzależnionej od uzyskiwanych dochodów).

Potrzebne konto firmowe

Założenie firmy wiąże się z koniecznością otwarcia firmowego konta bankowego. Jest to konieczne do prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów oraz rozliczenia podatkowego. Najpierw rejestruje się firmę, po czym zakłada rachunek bankowy. Niezbędne będzie także złożenie wniosku o zmianę wpisu w systemie CEIDG. Musi zostać przypisany nowy rachunek bankowy.

Dodatkowo, warto zainwestować w profil zaufany, co ułatwi późniejsze formalności:https://www.ifirma.pl/jak-zalozyc-profil-zaufany-instrukcja-krok-po-kroku///

 

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO