Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie powierzchni magazynowych?

wtorek, 25 października 2022 10:07 / Autor: Radio eM
Na co zwrócić uwagę przy wynajmie powierzchni magazynowych?
Na co zwrócić uwagę przy wynajmie powierzchni magazynowych?
Radio eM
Radio eM

Powierzchnie magazynowe to jedne z najczęściej poszukiwanych obecnie nieruchomości. Wynajem takich powierzchni może być bardzo rentowny, warto więc rozważyć ten rodzaj inwestycji.

W Polsce swoją działalność rozwija coraz więcej firm logistycznych, a także dużych przedsiębiorstw produkcyjnych. Oznacza to spore zainteresowanie wynajmem powierzchni magazynowych. Zamiast inwestować np. w mieszkanie warto pomyśleć o zakupie powierzchni magazynowej jako inwestycji. Magazyn można potem wynająć którejś z dużych firm i czerpać z tego znaczne zyski. Ponieważ popyt na takie nieruchomości ciągle rośnie to na inwestycji nie da się stracić.

Nieruchomości na wynajem. Jak je wybrać?

Aby jednak mieć pewność, że inwestycja przyniesie spodziewany wzrost trzeba dobrze wybrać nieruchomość tak, aby być w stanie przerobić ją na magazyn i czerpać z niej zyski. Niezwykle ważna będzie tu lokalizacja. Duże firmy logistyczne preferują powierzchnie magazynowe nieco na uboczu, ale jednocześnie w bliskiej odległości od miasta. Ważne będą perspektywy gospodarcze całego regionu, jak choćby możliwość pozyskania wykwalifikowanych pracowników. Warto też sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego terenów wokół nieruchomości, aby dowiedzieć się, czy w przyszłości nie jest tam planowana zabudowa, która może zaszkodzić naszej inwestycji. Istotna będzie też wielkość obiektu, przyda się tutaj wykonanie analizy rynku, aby sprawdzić jakie powierzchnie magazynowe są poszukiwane najczęściej. Bezpieczną inwestycją będą obiekty średniej wielkości, takie które zapewniają sporo przestrzeni, a jednocześnie nie są wielkimi halami magazynowymi. Taka inwestycja będzie najpewniejsza i najłatwiej będzie pozyskać najemców, gdyż powierzchnie o średniej wielkości sprawdzą się przy różnych typach biznesu. Zanim zdecydujemy się wynajem powierzchni magazynowej lokal warto wcześniej zadbać o odpowiednią infrastrukturę, tak aby magazyn był podpięty do wszystkich mediów, a także posiadał odpowiednią drogę dojazdową. Nieruchomość powinna też umożliwiać dostosowanie do różnych rodzajów działalności gospodarczej, dzięki czemu liczba potencjalnych najemców znacznie się zwiększy. Obiekt powinien być nowoczesny i funkcjonalny. Przed podjęciem decyzji co do zakupu nieruchomości warto też sprawdzić jej księgę wieczystą, aby upewnić się, że stan prawny nieruchomości nie budzi zastrzeżeń, a także że nie jest ona np. zadłużona. Nieruchomość warto też wcześniej dokładnie obejrzeć.

Kontrakt z najemcą. Na co zwrócić uwagę?

Kiedy już uda się znaleźć chętnych do wynajmu powierzchni to ważne będzie wynegocjowania kontraktu, który będzie korzystny dla obu stron. Aby inwestycja w powierzchnie magazynowe była opłacalna powinna być zachowana ciągłość najmu, w tym celu warto zwrócić uwagę na to, aby w kontrakcie był zachowany okres wypowiedzenia, tak aby mieć czas na poszukiwanie nowego najemcy. Warto też zdecydować się na kontrakty długoterminowe, aby nie być narażonym na ciągle zmieniających się najemców. Przed rozpoczęciem najmu powinno się też sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, który zawiera np. stan liczników, liczbę przekazanych kluczy, wyposażenie lokalu czy jego ogólny stan. Będzie to stanowiło podstawę rozliczeń po zakończeniu stosunku najmu. Warto też ustalić z najemcą, kto będzie odpowiedzialny za ewentualne naprawy czy konserwację wynajmowanej powierzchni. Zanim podpiszemy kontrakt warto też sprawdzić najemcę pod kątem tego, czy dana firma w ogóle istnieje, a także czy rzeczywiście prowadzi deklarowaną działalność.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO