Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

BIZNES

Fundusz z prezentami

piątek, 23 grudnia 2022 10:43 / Autor: Radio eM
Fundusz z prezentami
Fundusz z prezentami
Radio eM
Radio eM

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach ogłosił ważne, a przede wszystkim bardzo korzystne dla obywateli zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Po kilku dniach obwieścił je kielczanom w iście świąteczny sposób

Przypomnijmy: rządowy program „Czyste Powietrze” jest skierowany do osób, które mieszkają w domach jednorodzinnych. Pomaga on finansowo Polakom w wymianie starych źródeł ciepła na ekologiczne i nowoczesne. Obywatele mogą także ubiegać się o wsparcie w ociepleniu budynków. Świętokrzyski Fundusz, jako jedyny w naszym kraju, współpracuje ze wszystkimi gminami na swoim terenie. Dzięki czemu wnioski o dotacje można składać nie tylko w siedzibie fundusze, ale także w gminnych punktach informacyjnych. O pieniądze można ubiegać się także skadając wnioski przez internet.

ZNACZNIE WIĘCEJ

Do tej pory na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła otrzymywaliśmy maksymalnie 79 tys. zł. Od trzeciego stycznia 2023 roku kwota dotacji zostanie zwiększona do 135 tys. zł. Fundusz podniósł również wszystkie progi dochodowe we wszystkich częściach programu. – Wyższe dotacje będą dotyczyły każdego źródła, począwszy od podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, aż po wymianę nainny kocioł grzewczy – mówi Ryszard Gliwiński, prezes zarządu WFOŚiGW w Kielcach. Od nowego roku przysługiwać będzie także dofinansowanie na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych. Możliwe jest ono tylko wtedy, gdy budynek został podłączony do sieci dystrybucji gazu. Uproszono także formalności między innymi w zakresie obsługi i rozliczeń. Jedną z ważnych zmian jest ta w ramach oferty bankowej. Zwiększy ona kwotę kredytu oraz termin jego kwalifikacji.

ENERGETYCZNA CHOINKA

Oczywiście przedstawiciele WFOŚiGW w Kielcach nie zostawili tej wiedzy tylko dla siebie. 19 grudnia kolejny raz spotkali się z kielczanami na Placu Artystów. Nie dosyć, że przekazali mieszkańcom dobre informacje o zmianach w rządowym programie, to na dodatek obdarowali ich… choinkami. Jedno z dwustu świątecznych drzewek można było otrzymać za wykazanie się podstawową wiedzą na temat ochrony środowiska. – To bardzo korzystne zmiany w naszym programie. Bardzo się cieszę, że w tak sympatyczny sposób, we współpracy z Lasami Państwowymi, mogliśmy przekazać świąteczne drzewka – dodaje Ryszard Gliwiński. Kielczanie chętnie wzięli udział w akcji. Wybierali zwłaszcza choinki, które były w doniczkach. Podkreślali, że po zdjęciu ozdób świątecznych posadzą je w swoich ogrodach, tak aby było ekologicznie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO