Zabytkowy budynek administracyjny Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach czeka gruntowna modernizacja. Dzięki inwestycji, wartej prawie 1,8 miliona złotych, obiekt będzie bardziej nowoczesny i dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.
Inwestycja obejmie budynek administracyjny należący do zabytkowego Zespołu Zakładu Wielkopiecowego, który jest wpisany do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Świętokrzyskiego. Będzie to kolejny etap rewitalizacji Muzeum Przyrody i Techniki.
Jak informuje Piotr Babicki, starosta powiatu starachowickiego, w ramach projektu wykonana zostanie kompleksowa termomodernizacja budynku z wprowadzeniem rozwiązań, które zwiększą dostępność obiektu dla osób z niepełnosprawnościami.
- Tym razem będziemy rewitalizować i modernizować zabytkowy budynek administracyjny, który należy do kompleksu Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Będzie to całościowa inwestycja, która obejmie docieplenie, wymianę instalacji oraz wszystkie niezbędne prace modernizacyjne. Całość będzie realizowana pod nadzorem konserwatora zabytków, ponieważ realizujemy projekt, który dotyczy zabytkowego miejsca – podkreśla Piotr Babicki.
Całkowita wartość projektu wynosi prawie 1,8 miliona złotych. Ponad 1,5 miliona pochodzi z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2027 roku.
Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura działa od 1 stycznia 2001 roku. Placówka zajmuje osiem hektarów, na którym zlokalizowane są obiekty dwóch chronologicznie następujących po sobie zakładów wielkopiecowych.
Na terenie muzeum można zobaczyć m.in. samochody produkowane przez dawną Fabrykę Samochodów Ciężarowych w Starachowicach, a także wystawę paleontologiczną prezentowaną w zabytkowym „Kinie Kotłownia”. Jej najważniejszym elementem jest zbiór skamieniałości – tropów zwierząt żyjących w rejonie Gór Świętokrzyskich przed 200 milionami lat.