SPORT
Zalew Kielecki zakazanym miejscem na mapie kąpielisk regionu. Triathloniści tam jednak popłyną – dlaczego?
Kielce będą gospodarzem jednego z etapów Pucharu Europy w Triathlonie. Kontrowersje budzi jednak odcinek pływacki. Zawodnicy będą rywalizowali bowiem w Zalewie Kieleckim, którego od lat przekreśla się grubymi kreskami na mapach regionalnych kąpielisk.
W przyszłym roku stolica województwa świętokrzyskiego będzie jednym z gospodarzy Pucharu Europy w Triathlonie. Zawodnicy przystąpią tu do rywalizacji w formule Superspirntu, która zakłada 400 metrów pływania, 10 kilometrów biegu oraz 2,5 kilometra jazdy rowerowej.
Spore kontrowersje może wywoływać lokalizacja tego pierwszego etapu. Popularny w latach 80. zbiornik przy skrzyżowaniu ulicy Zagnańskiej z Jesionową w ostatnim czasie nie nadawał się do kąpieli. Te zostały nawet zakazane przez Państwowy Inspektorat Sanitarny. Podstawą do wydania decyzji była zanieczyszczona woda. Znaleziono w niej między innymi paciorkowce kałowe oraz bakterie grupy Coli.
– Badania przeprowadzone w 2009 roku przez Politechnikę Warszawską wykazały, że zachodzi prawdopodobieństwo oddziaływania odcieków cmentarnych na jakość wód podziemnych oraz powierzchniowych – informował przed dwoma laty Tomasz Porębski, były już rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
Dlaczego triathloniści zostaną dopuszczeni do rywalizacji w tym zbiorniku? O komentarz poprosiliśmy Filipa Szołowskiego, dyrektora Polskiego Związku Triathlonu.
– Przeprowadziliśmy wiele badan w Zalewie Kieleckim. Okazało się, że czerwiec jest miesiącem, gdy wyniki są zdecydowanie najlepsze, a zanieczyszczenie najmniejsze. Stąd decyzja o tej lokalizacji. Trudno powiedzieć, co będzie za rok, natomiast z reguły są miesiące zdecydowanie gorsze, jak sierpień – poinformował nas kielczanin.
– Przed każdą imprezą musimy zadbać o takie badania. Ponadto do takowych dojdzie jeszcze miesiąc, tydzień przed, a także w dniu zawodów. Wszystko będzie kontrolowane. Jeżeli byłoby coś nie tak, wtedy format zmienia się z triathlonu na duathlon. W tym roku byłem jednak menadżerem zawodów na Igrzyskach Europejskich w Krakowie, wszyscy mówili, że nie da się pływać w Zalewie Nowohuckim, a finalnie woda była w bardzo dobrym stanie. Co więcej, dochodzą mnie słuchy, że ma zostać tam utworzone kąpielisko – dodał.
Za wykonanie badań odpowiedzialna była firma zewnętrzna, GBA Polska S.A. Próbki pobrano 14 czerwca i wskazały one na znikome ilości baterii kałowych oraz Coli. W przypadku tych pierwszych mowa o 15 jednostkach z limitem 400, natomiast wynik drugiej grupy wskazał 45 jednostek z normą 1000.
Puchar Europy rozpocznie się 3 marca 2024 roku w portugalskiej Quartierze, kielecki etap zaplanowano z kolei na 2 czerwca – więcej piszemy o tym TUTAJ.