Pierwszy sparing i pierwsze zwycięstwo. Kielce zagrają w finale

piątek, 18 sierpnia 2023 19:47 / Autor: Piotr Okła
Piotr Okła
Piotr Okła

KS Kielce wygrał pierwszy przedsezonowy sparing. Podczas turnieju w hiszpańskim Santander pokonał Atletico Valladolid 33:30. Finałowy mecz towarzyskiego turnieju już jutro o godzinie 20.30.

Sobotni przeciwnicy Mistrzów Polski zajęli dziesiąte miejsce w poprzednim sezonie Ligi Asobal. W ich składzie występuje znany z polskich parkietów José Guilherme de Toledo. 29-letni brazylijczyk grał przez cztery i pół roku w Orlen Wiśle Płock.

Zawodnicy KS Kielce udanie weszli w pierwszy mecz podczas okresu przygotowawczego. Już w 6 minucie spotkania po bramce Arkadiusza Moryty z rzutu karnego wyszli na trzybramkowe prowadzenie 5:2. Taki wynik utrzymywał się przez kolejne 4 minuty. Strzelecką niemoc obu drużyn przerwał wykorzystanym rzutem karnym Cezary Surgiel.

Dobrze od początku meczu, w bramce „żółto-biało-niebieskich" spisywał się Miłosz Wałach, który odbił kilka rzutów rywali.

Po 15 minutach i stanie 8:5 dla Kielc doszło do sześciu zmian w ekipie kieleckiej, a na boisku pozostał tylko wracający z wypożyczenia do Wybrzeża Gdańsk bramkarz. Trzy minuty później Darko Dimitrievski faulował Benoita Kounkouda, za co został ukarany czerwoną kartką.

W 21. minucie w kieleckiej bramce pojawił się Nikodem Błażejewski, a podopieczni Tałanta Dujszebajewa schodzili na przerwę z sześciobramkową przewagą (17:11).

Druga połowa zaczęła się od pięciominutowego okresu gry przegranego przez kielczan 3:7. W 40. minucie do kieleckie bramki wszedł Andreas Wolff. Niemiec zameldował się na parkiecie obronionym rzutem karnym  Dimitrievskiego, który pomimo czerwonej kartki kontynuował grę.

Po dwóch bramkach z kontry w wykonaniu Freitasa na 16 minut przed końcem meczu rywale złapali kontakt bramkowy z mistrzami Polski (22:21). Na szczęście, w kolejnych sześciu minutach kielczanie byli skuteczniejsi i odzyskali czterobramkowe prowadzenie (26:22).

Ostatecznie w pierwszym sparingu przed startem nowego sezonu 20-krotni mistrzowie Polski pokonali hiszpańskie Atletico Valladolid 33:30.

KS Kielce - BM Atletico Valladolid

33:30 (17:11)

KS Kielce: Wolff, Wałach, Błażejewski - Olejniczak 2, Sićko 4, A.Dujszebajew 1, D.Dujszebajew 3, Gębala 2, Wiaderny 1, Kounkoud 5, Moryto 5, Surgiel 1, Nahi 6, Tournat 2, Karalek, Stenmalm, Karacić.

Trener: Tałant Dujszebajew

BM Atletico Valladolid: Perez, Lamariano - Lima 7, Freitas 5, A.M. Lobato 3,Dimitrioski 1, Rosell 1, D’Antino 3, Camino 1, Calle 1, Arce 1, Toledo 3, Dimitrievski 3, M. M. Lobato, Ayres, Herrero, Garcia, Riera.

Trener: David Pisonero

Czerwona kartka: 18’ Dimitrievski (Atletico Valladolid)

W drugiej parze półfinałowej BM Sinfin zagra dziś wieczorem z BM Cangas. Zwycięzca tego pojedynku będzie rywalem KS Kielce w sobotnim finale o godzinie 20.30.

Transmisje wideo turnieju w Santander przeprowadza kanał Kantabryjskiej Federacji Piłki Ręcznej (TUTAJ).