Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Jednosc

SPORT

Korona zagra w legendarnym „Kotle Czarownic” po liftingu

poniedziałek, 20 listopada 2023 10:39 / Autor: Michał Gajos
Korona zagra w legendarnym „Kotle Czarownic” po liftingu
Fot. Michozord
Korona zagra w legendarnym „Kotle Czarownic” po liftingu
Fot. Michozord
Michał Gajos
Michał Gajos

W niedzielę 26 listopada Korona Kielce wróci do gry w PKO Ekstraklasie po tygodniowej przerwie na mecze reprezentacji narodowych. Złocisto-Krwiści udadzą się do Chorzowa na spotkanie z Ruchem. Rywalizacja w 16. kolejce najwyższej klasy rozgrywkowej zostanie rozegrana na obiekcie, gdzie pisała się historia polskiej piłki.

To będzie wyjątkowy mecz z udziałem kieleckiej Korony. Bez względu na sportowy poziom zbliżającej się konfrontacji ta zostanie ozdobiona wyjątkowym opakowaniem w postaci areny niedzielnych zmagań. Podopieczni Kamila Kuzery zmierzą się bowiem w 16. serii gier PKO Ekstraklasy z Ruchem Chorzów na legendarnym Stadionie Śląskim.

Rzecz jasna, mowa tu o nowoczesnym obiekcie, który stanął w miejscu kolebki wielu piłkarskich sukcesów polskiej piłki. To właśnie przy Katowickiej 10 doszło choćby do jedynego – jak do tej pory – zwycięstwa Polaków nad Anglikami, gdy 6 czerwca 1973 roku zespół Kazimierza Górskiego po bramkach Włodzimierza Lubańskiego i Roberta Gadochy triumfował 2:0.

To w Chorzowie 16 lat wcześniej Gerard Cieślik został bohaterem rodaków, zdobywając dwa gole w wygranym 2:1 spotkaniu z reprezentacją ZSRR. Tamto zwycięstwo obrosło legendą jako triumf nad okupantem, wychodzący daleko poza granice sportowej rywalizacji.   

To także na Stadionie Śląskim Biało-Czerwoni rozegrali jeden z najlepszych meczów w całej historii. W 10 września 1975 roku rozgromili późniejszych brązowych medalistów Mistrzostw Europy, Holendrów, 4:1. Drużynie Oranje przewodził wtedy między innymi ówczesny magik światowych boisk, trzykrotny zdobywca Złotej Piłki – Johan Cruyff, przyćmiony przez polskiego geniusza, Kazimierza Deynę, a także wybitnych strzelców: Grzegorza Latę, Roberta Gadochę czy Andrzeja Szarmacha – autora dwóch bramek.

Chorzowski gigant zdążył zapisać się również – może nie złotymi – a pozłacanymi zgłoskami w najnowszych dziejach polskiej piłki oraz samego stadionu, który odsłonił nową twarz w 2017 roku. W marcu ubiegłego roku odbył się tam pierwszy i zarazem najważniejszy mecz kadencji Czesława Michniewicza. Jego podopieczni pokonali Szwecję 2:0 w finale baraży o awans Mistrzostw Świata, wywalczając bilet na mundial w Katarze. Dobry występ naszych zawodników przystemplowali Robert Lewandowski oraz Piotr Zieliński.

Początek meczu 16. kolejki PKO Ekstraklasy pomiędzy Ruchem a Koroną rozpocznie się o godz. 15:00. Co ciekawe, będzie to 20. konfrontacja obu klubów w najwyższej klasie rozgrywkowej. Do tej pory aż dziewięć razy zwyciężali „Niebiescy”, sześciokrotnie lepsi byli Żółto-Czerwoni, a cztery batalie kończyły się podziałem „oczek”. Transmisja odbędzie się na antenach naszego radia.   

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO