REGION
Zwiedzaj z domu Muzeum Wsi Kieleckiej!
W związku z epidemią koronawirusa, większość zabytków i placówek muzealnych pozostaje zamknięta dla odwiedzających gości. Z alternatywnym rozwiązaniem dla wszystkich chętnych, wychodzi Muzeum Wsi Kieleckiej – na stronie internetowej można interaktywnie zwiedzać obiekty należące do kompleksu.
Jak wyjaśnia Beata Ryń, rzecznik prasowy Muzeum Wsi Kieleckiej, placówka była dość dobrze przygotowana do tego typu sytuacji.
- Już wcześniej stworzyliśmy aplikację mobilną, która umożliwiała wirtualne zwiedzanie Parku Etnograficznego. Dziś każdy podróżuje z telefonem komórkowym, lub tabletem więc postanowiliśmy zaproponować taką możliwość – aplikację przetłumaczyliśmy także na język angielski. W obecnych trudnych czasach, interaktywne zwiedzanie muzeów to świetne rozwiązanie – zachęca Beata Ryń.
Wirtualne zwiedzanie obiektów Parku Etnograficznego jest całkowicie bezpłatne.
- Dzięki tej aplikacji można poznać każdy z obiektów parku nie ruszając się z domu. Dowiemy się także szczegółów z historii wszystkich miejsc, poznamy ekspozycje stałe które się w nich znajdują. To jednak nie wszystko: skumulowaliśmy w jedno wszystkie zrealizowane do tej pory filmy edukacyjne. W zakładce multimedia na naszej stronie internetowej dostępna jest całość naszych produkcji, z których wcześniej już korzystały kieleckie szkoły. Dowiemy się z nich jak wyglądało życie na dawnej wsi i poznamy nieistniejące już współcześnie zawody. Występują w nich nasi etnografowie – nagrania są nie tylko piękne wizualnie, ale niosą ogromne edukacyjne przesłanie. – mówi rzeczniczka prasowa Muzeum Wsi Kieleckiej.
Takie treści mogą być bardzo przydatne dla uczniów w obecnej sytuacji – gdy nauka odbywa się zdalnie.
- W zakładce „Filmoteka wsi kieleckiej” udostępniane są filmy „Minuta w skansenie”. Z nich dowiemy się wszystkiego o wybranym obiekcie i konkretnej ekspozycji. Oprócz tego, na naszym portalu dostępna jest Muzealna Biblioteka Online. Tam udostępniamy publikacje Muzeum Wsi Kieleckiej – co tydzień ukazuje się nowa pozycja. Dotychczas te publikacje ukazywały się w bardzo małym nakładzie i nie każdy mógł się z nimi zapoznać – teraz udostępniamy je całkowicie bezpłatnie.– dodaje Beata Ryń.
Wszystkie publikacje można także zamówić przez Internet bezpośrednio do domu. Szczegółowe informacje znajdziemy na https://www.mwk.com.pl/.