REGION
Zmiany w dodatkowym zasiłku opiekuńczym
Rodzice dzieci do ósmego roku życia mogą nadal skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Został on wydłużony do 24 maja.
Zgodnie z decyzją rządu, od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola. Jednak niewiele samorządów zdecydowało się na taki krok. W związku z tym rodzice mogą nadal skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dzieci do ukończenia ósmego roku życia.
- Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, jednak nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, ich rodzice nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jeżeli mimo otwarcia placówki nie zdecydują się na to z powodu epidemii, również będzie im nadal przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy - informuje Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS województwa świętokrzyskiego.
Osoba, która chce otrzymać zasiłek, powinna poinformować o tym swojego pracodawcę, zleceniodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby go dostać należy wypełnić formularz, który jest dostępny na stronie www.zus.pl i przesłać go do pracodawcy, jeśli to on wypłaca zasiłek lub bezpośrednio do ZUS-u w przypadku przedsiębiorców zatrudniających mniej niż 20 pracowników.
Uprawnienia do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ustalane są tylko na okres wskazany w oświadczeniu. Jeżeli ubezpieczony chce go dostać na kolejny okres, musi ponownie złożyć oświadczenie wskazując w nim nowy termin.
Zasiłek w dodatkowym wymiarze 14 dni przysługuje łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Zasiłek nie należy się, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić mu opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. Jest w tej samej wysokości co chorobowy i wynosi 80 procent wynagrodzenia.