Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Zmiany na kolei w Skarżysku-Kamiennej. „Zniknie strasząca kładka, zastąpi ją nowoczesne połączenie tunelowe.”

piątek, 17 kwietnia 2020 12:24 / Autor: Weronika Kępa
Źródło: PKP PLK
Weronika Kępa

Marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski, podpisał z PKP umowę na realizację inwestycji w Skarżysku-Kamiennej. Działania obejmą budowę przejścia pod torami, montaż wind, a także przebudowę peronu. Wartość prac wyniesie ponad 54 miliony złotych. Inwestycja zostanie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Pod czternastoma torami kolejowymi powstanie podziemny tunel połączony z budynkiem dworca. Przejście o długości ponad 120 metrów będzie wyposażone w windy. Ułatwi to drogę do pociągu osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. W tunelu znajdą się także ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących.

- Dzięki tym działaniom węzeł Skarżysko-Kamienna na nowo nabierze blasku i będzie służył, tak jak dawniej, podróżnym - stwierdził Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. - Również liczba białych plam komunikacyjnych w naszym województwie zacznie powoli maleć. Kładka, która w tej chwili służy przejściu nad torowiskiem nie jest ani ładnym ani bezpiecznym obiektem architektonicznym. Osoby starsze, czy niepełnosprawne są praktycznie całkowicie wyłączone z jej użytkowania. Z pejzażu zniknie więc strasząca kładka, zastąpi ją nowoczesne połączenie tunelowe - dodał.

W Skarżysku-Kamiennej zaplanowano również kompleksową przebudowę peronu przy budynku dworca. Będzie on wyższy, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zostanie wyposażony w wiatę, ławki i nowe gabloty z informacją o rozkładzie jazdy. Bezpieczne poruszanie się po peronie wszystkim podróżnym ułatwi antypoślizgowa nawierzchnia.

- Wygodny dostęp do pociągów z nowych peronów na trasie Skarżysko-Kamienna – Starachowice oraz Kielce – Częstochowa i zwiększanie poziomu bezpieczeństwa na liniach kolejowych to efekty już realizowanych przez PLK inwestycji w regionie - stwierdził Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Budowa tunelu w Skarżysku-Kamiennej to kolejny projekt z Krajowego Programu Kolejowego, który ułatwi korzystanie z kolei mieszkańcom województwa świętokrzyskiego - dodał.

Realizację inwestycji zaplanowano na lata 2020-2022.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO