Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Złoty medal świętokrzyskich terytorialsów. Byli bezkonkurencyjni

sobota, 04 lutego 2023 19:10 / Autor: Michał Łosiak
Złoty medal świętokrzyskich terytorialsów. Byli bezkonkurencyjni
Złoty medal świętokrzyskich terytorialsów. Byli bezkonkurencyjni
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej uczestniczyli w szkoleniu zimowym w Kotlinie Kłodzkiej. Nasi terytorialsi okazali się bezkonkurencyjny w… zawodach biathlonowych.

Było to wspólne zgrupowanie z wojskami operacyjnymi zorganizowane przez Dowództwo Generalne. Terytorialsi prowadzili obserwację, ćwiczyli przetrwanie w trudnych warunkach oraz doskonalili pracę w zespołach. Ćwiczyli przez trzy tygodnie na poligonie Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej. Zdobywali doświadczenia w technikach przetrwania, organizacji marszu w dzień i w nocy, przygotowaniu posterunku obserwacyjnego oraz w nauce technik wspinaczkowych.

– Reprezentanci 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w rozpoznawczym szkoleniu poligonowym z sukcesami. Podczas zawodów biathlonowych, rozgrywanych w ramach zgrupowania, wywalczyli złoty medal. Zwycięską drużynę tworzyli z terytorialsem z podkarpacia – informuje kpt. Marcin Kowal, oficer prasowy 10. ŚBOT.

W czasie zgrupowania poligonowego terytorialsi wykonywali działania w warunkach specyficznych, organizowali posterunki obserwacyjne, ćwiczyli prowadzenie obserwacji wyznaczonych obiektów, wykonywali działania taktyczne na nartach i z wykorzystaniem sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej. Żołnierze uczyli się też sposobów wyznaczania współrzędnych posterunku oraz zasad określania azymutu topograficznego.

- Rozpoznanie to bardzo ważne ogniwo dla każdego dowódcy. To na podstawie danych z rozpoznania dowódca zachowuje świadomość sytuacyjną oraz planuje i określa sposób działania wojsk własnych. Właśnie dlatego każdy żołnierz musi być odpowiednio przygotowany w zakresie planowania, organizacji i realizacji działań nieregularnych, zakładania bazy patrolowej, organizacji posterunków obserwacyjnych czy organizacji bytowania zimą w terenie górzystym – mówił płk Sebastian Świętoński, szef Oddziału Rozpoznania WOT.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO