REGION
„Żeby zdążyć opowiedzieć”. Za nami premiera wzruszającego filmu
Za nami premiera filmu „Żeby zdążyć opowiedzieć”, którego bohaterami są mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, ludzie doświadczeni wojną – pani Halinka, Zosia i Marysia, a także pan Andrzej oraz stujednoletni pan Mieciu. Ich historie zostały zamknięte w dwudziestopięciominutowej, wyjątkowej projekcji.
Projekt został zrealizowany dzięki współpracy wojewody świętokrzyskiego ze Stowarzyszeniem Sztuka Łączenia. Niesie za sobą wyjątkowe przesłanie.
– Obok nas mieszkają historie, które zasługują na to, by o nich pamiętać. Opowiadają je ludzie, którzy mają już swoje lata i czują, że chcieliby jeszcze coś po sobie zostawić. Ten film powstał właśnie po to, żeby oni zdążyli opowiedzieć, a my żebyśmy zdążyli wysłuchać – mówi Aleksandra Niemczyk, reżyserka filmu i wiceprezes Stowarzyszenia Sztuka Łączenia.
Wspomniany film to część większego projektu pod nazwą „W służbie”.
– Świętokrzyskie jest bogate w ludzi. To skarbnica wiedzy o czasach i rzeczach, które minęły, o traumatycznych przeżyciach. W filmie występują osoby, które przeżyły powstanie, wojnę i pacyfikację Michniowa. Nikt by się nie spodziewał, że urząd będzie tworzył dokumenty historyczne, ale tak się stało. Stowarzyszenie w sposób genialny zebrało materiał i oddało hołd osobom, które z trudnych czasów wyniosły przekonanie, że człowiekiem się jest, a nie bywa – zaznacza wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz.
Premiera celowo została zaplanowana na okres przed Narodowym Świętem Niepodległości gdyż, jak zaznacza wojewoda, film doskonale się w nie wpisuje.
– Są wspomnienia, które niestety budzą żal. To wspomnienia czasów, w których było bardzo ciężko, kiedy człowiek był bardzo głodny i o nic w życiu nie prosił tylko modlił się o chleb. Miałam niecałe trzy lata jak nas wywieźli. Klimat był srogi, było bardzo zimno. Przy życiu trzymały nas orzechy cedrowe – mówi pani Halinka, która przeżyła zsyłkę na Sybir.
– Jestem zadowolony, że mimo sędziwego wieku jestem tu i oglądam ten film. Cieszy mnie bardzo, że jest z nami młodzież, która chce się dowiedzieć jaki to był trudny okres. Urodziłem się w 1921 roku. Była niesamowita bieda. Pamiętam jak wybuchła wojna, to był słoneczny dzień – wspomina pan Mieciu.
Jak zapowiada wojewoda świętokrzyski, film ma zostać rozpowszechniony w całym regionie. Wstępne umowy z powiatowymi domami kultury zostały już zawarte. Niebawem będzie go można również obejrzeć na kanałach Stowarzyszenia Sztuki Łączenia.
https://emkielce.pl/region/zeby-zdazyc-opowiedziec-za-nami-premiera-wzruszajacego-filmu#sigProGalleriaa7c42c5d0e