Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Zbliża się Święto Gęsiny w Tokarni

środa, 13 października 2021 13:16 / Autor: Adrianna Linertowicz
Zbliża się Święto Gęsiny w Tokarni
Zbliża się Święto Gęsiny w Tokarni
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Smaczna i zdrowa gęsina na stole to temat najbliższej, ostatniej już imprezy plenerowej w Etnograficznym Parku w Tokarni. Zagrają kapele ludowe, odbędą się konkursy kulinarne, a także warsztaty plastyczne dla najmłodszych. Będzie można również wykonać bezpłatne badania profilaktyczne.

– Impreza zapowiada się niesamowicie. Po raz pierwszy będziemy promować gęsinę, jako produkt lokalny, który jest bardzo charakterystyczny dla regionu świętokrzyskiego, który powinien gościć na naszych stołach.  Pokażemy, jak przyrządzać gęsinę, aby była smaczna, w związku z tym zaprosiliśmy do udziału w konkursie koła gospodyń wiejskich. Co więcej, znakomity Mistrz Kuchni Mirosław Ciołak zaprezentuje się podczas pokazu przyrządzania potraw z gęsiny, które będzie można degustować - zapowiada Beata Ryń, rzeczniczka Muzeum Wsi Kieleckiej.

– Dla najmłodszych także mamy zaplanowane atrakcje. W chałupie ze Złotnik napalimy w kuchni węglowej, gdzie rozgości się znakomita plastyczka kielecka Joanna Biskup-Brykczyńska, która przeprowadzi warsztaty plastyczne pod nazwą "Idą gąski gęsiego". Będzie można poznać wiele technik plastycznych podczas tych zajęć - dodaje rzeczniczka.

To jednak nie wszystkie atrakcje, które czekają na gości parku w Tokarni. Wydarzenie uświetni występ takich zespołów, jak Bolechowiczanie, Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty, Kopcowianki oraz Dąbrowianki. Wiele emocji może wzbudzić także... pokaz darcia pierza.

– Zobaczymy go w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Korytniczanki. To świetny pokaz, bo przeniesie nas w dawne czasy minionej wsi kieleckiej, gdzie właśnie o tej porze kobiety spotykały się w chałupie, aby wspierać się wzajemnie i przy okazji drzeć pierze, które potem wypełniały pierzynki i poduchy - mówi Beata Ryń. Jak dodaje, warto odwiedzić Tokarnię podczas Święta Gęsiny, ponieważ będzie to ostatnia tak duża impreza plenerowa, która zwieńczy ten sezon w Parku Etnograficznym.

Dodatkowo w dniu wydarzenia do skansenu przyjadą medycy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, którzy wśród zainteresowanych przeprowadzą badania i konsultacje w godzinach od 11 do 15. Będzie można przebadać się m.in. pod kątem analizy składu ciała, wykonać pomiar tkanki tłuszczowej, odbyć konsultacje dietetyczne, zmierzyć ciśnienie, a także poznać zagadnienia z zakresu profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Będzie też możliwość wykonania bezpłatnej cytologii.

Święto Gęsiny odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 17 października, w godzinach od 11 do 16.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO